Веле Смилевски добитник на рускиот орден „Сергеј Есенин” за поезија

Веле Смилевски е добитник на орденот „Сергеј Есенин” што го доделува Московската организација на Сојузот на писателите на Русија.


Ова признание македонскиот поет го доби, како што се вели во одлуката, „за творечкиот прилог во развивањето на словенските литератури и култури”, а по повод стихозбирката „Забранета книга”, објавена на руски јазик во издание на издавачката куќа “У Никитих ворот” од Москва.

Стихозбирката „Забранета книга” на руски се појави минатата година во препев на Олга Панкина, а со предговор на академик Ала Шешкен.

Одлуката за доделување на орденот „Сергеј Есенин” на Веле Смилевски, Московската организација на Сојузот на писателите на Русија ја донесе на 4 март оваа година, на предлог на издавачката куќа „У Никитих ворот”.

Во предговорот на руското издание на „Забранета книга” академик Ала Шешкен, професор на Универзитетот „Ломоносов” во Москва, меѓу другото пишува: „Преокупациите во поезијата на Веле Смилевски се преточуваат во интелектуален пев, кој претставува интензивен и континуиран внатрешен монолог со дела од светската литература. Поетскиот збор во ова книга е јасен и едноставен, но и таинствен, слоевит и повеќезначен, со богат спектар на емоции.”

На јубилејните, 50-ти Струшки вечери на поезијата, за стихозбирката „Забранета книга” Веле Смилевски ја доби наградата „Браќа Миладиновци” за најдобра книга од македонски автор.

###

Јужна Америка стана втор најпогоден регион во светот од коронавирусот

Јужна Америка и Карибите денеска станаа вториот најпогоден регион во светот во однос на смртните случаи од коронавирус, зад Европа, со повеќе од 144.000 официјално починати, објави АФП.

Со 144.758 смртни случаи од „ковид-19“ до денеска наутро, регионот ги надмина САД и Канада и е зад Европа, која има 202.505 смртни случаи.

Бразил е земја со најголем број со 72.100 смртни случаи, или скоро половина од сите во Јужна Америка.

По Бразил е Мексико (35.006), кој ја надмина Италија по број на жртви, а следат Перу (11.870) и Чиле (6979).

Во Јужна Америка се регистрирани повеќе од 3.370.000 случаи на инфекција, што ја става на второто место во однос на бројот на заразени, веднаш зад САД и Канада.

Според некои експерти, официјалниот број на жртви од „ковид-19“ во Јужна Америка е помал од реалниот.

Чавушоглу за Аја Софија: Мораме да го заштитиме наследството на нашите предци

Турција ќе поднесе извештај до УНЕСКО за промените поврзани со древната црква Аја Софија, откако Анкара реши да го претвори музејот во џамија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Турскиот суд во петокот го поништи декретот од 1934 година со кој Аја Софија, некогаш византиска црква, се претвора во музеј, а претседателот Реџеп Таип Ердоган, прогласувајќи ја за џамија, рече дека првите молитви таму ќе се одржат во рок од две недели.

По објавата на Ердоган, УНЕСКО во петокот објави дека ќе го разгледа статусот на обележје на светското наследство.

Чавушоглу изјави дека Анкара е изненадена од реакцијата на УНЕСКО и дека ќе го информира за понатамошните чекори што треба да се преземат во врска со Аја Софија, која била византиска црква девет века пред Османлиите да ја претворат во џамија.

„Мора да го заштитиме наследството на нашите предци. Функцијата може да биде оваа или онаа, не е важно“, рече Чавушоглу за државната телевизија ТРТ Хабер.

На прашањето за критиките и загриженоста што доаѓаат од Грција и другите земји, на кои им се придружи и папата Франциск, Чавушоглу рече дека одлуката да се претвори Аја Софија во џамија е легална.

„Ние ја почитуваме нашата позиција, дури и ако не се согласуваме со тоа, но ние остро ги отфрламе коментарите дадени на начин што ги крши суверените права на Турција“, истакна тој.

Грција во петокот ја осуди одлуката на Турција, велејќи дека тоа ќе влијае не само на односите меѓу двете земји, туку и врз односите на Турција со ЕУ.

Папата Франциск вчера рече дека е повреден од одлуката.

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, денеска ја осуди преобразбата на Аја Софија од музеј во џамија.

Аселборн тврди дека одлуката е удар врз односите на Турција со Европската унија, но дека истиот има ист ефект и врз нивното место во целина во светот.

„Тоа е удар врз Алијансата на цивилизациите“, рече министерот за надворешни работи на Луксембург.

Алијансата на цивилизациите, тело поддржано од Обединетите нации, е основано во 2005 година на иницијатива на тогашниот шпански премиер Хозе Луис Родригез Запатеро и тогашниот турски премиер Реџеп Таип Ердоган за зајакнување на меѓукултурниот и меѓуверскиот дијалог.

Целта е да ги зближи Истокот и Западот.

„Со овој гест, Турција го избриша таквиот развој“, рече Аселборн пред состанокот на министрите на ЕУ во Брисел.

Откако турскиот претседател Ердоган во петокот објави, по судската пресуда, дека Аја Софија повторно ќе стане џамија, зградата била затворена за посетителите во саботата, објави турската новинска агенција „Анадолија“, повикувајќи се на тимови од министерството за туризам.

Змија го касна за лице синот на познатиот ловец на крокодили (ВИДЕО)

Роберт Ирвин, синот на починатиот ловец на крокодили ,Стив Ирвин, сè повеќе личи на неговиот татко.

Тој е заинтересиран и за дивите животни, па реши да направи документарен филм за нив. Сепак, работите понекогаш не одат според очекувањата.

Роберт неодамна сподели видео на својот Инстаграм профил на кое се гледа како игра со дијамантски питон додека снимал документарец, пред да го врати во дивината. Сепак, змијата не сакала да си игра, па го гризна за лицето.

„Откако го спасивме, овој дијамантски питон не потсети на слична ситуација што се случи пред неколку децении во епизодата на документарната серија ловци на крокодили. Можеби тие всушност велат„ благодарам ““, напиша Роберт во објавата.

Покрај ова видео, тој сподели и фотографија во која си ги споредува раните на лицето со оние на неговиот татко Стив.

притисни ентер