Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. 

Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ.

Копањето криптовалути преку машини во подрумите на ГТЦ изминативе 3 години дуќанџиите, односно сопствениците да дуќаните и оние кои што имаат таму или водат бизнис ги чинело милиони евра. Од сопственици на бизниси ги доведоа на питачки стап.

Дополнително, обидот за цензура од страна на ГТЦ е пуштен на најјако, откако завчера раководството на ГТЦ се обиде да прекине моја прес конференција пред влезот на канцелариите, а истиот ден се обидоа и да прекинат мирен протест и им забрануваа да говорат пред медиумите на сопствениците на дуќаните во ГТЦ, ова нема да помине.

И Ѓоко Трајчевски и Трајанка Тасевска, кои се кадри на СДСМ и партиски штитеници на Зоран Заев, во ниту еден случај нема да замолчат никого. Единствено што можат е да си подготвуваат одбрана и да им објаснат на сопствениците на дуќаните колку пари им е направена штета изминативе години и дали и на кој начин ќе им надоместат.

Вчера медиумите исто така пренесоа дека и во железница се копале криптовалути во канцеларија.

Замислете, државата е девастирана од оваа Влада. Не се знае во ниту една институција што и како се прави. Нема никаде ред, се работи недомаќински и сето тоа, заради храброста која ја добиваат членовите на СДСМ од Зоран Заев и си мислат дека државата е нивна.

Во ГТЦ директорите продавале 3 дури и 4 пати поскапа струја на дуќаните за да надоместат крадење на струја, внимавајте продавале повисока струја на чесните луѓе кои што работат таму, само за да надоместат крадење на струја од страна на коалициониот партнер на СДСМ, семејството Бајрам.

Дополнително, отворено се сомневаме дека ова не е изолиран случај за крадење струја за копање криптовалути случајот со семејството Бајрам, туку дека има и други кои што истото го прават или го правеле во подрумските простории на ГТЦ. Најмалку што можеа наместо да молчат и да ги нема никаде и да штитат криминал раководството на ГТЦ, можеа да направат увид низ целото ГТЦ и да видат дали има и на друго место крадење на струја за копање криптовалути.

Но, тие одлучија да молчат, одлучија да штитат криминал нормално затоа што и самите се вмешани во истиот и според наши сознанија, постои можност изминативе денови да се изнесувале и други машини на диви копачи на криптовалути од ГТЦ.

Дополнително, исто така претпоставуваме и имаме простор за сомнеж дека и во други институции се краде струја за копање криптовалути. Но бидејќи од врвот на Владата и од врвот на СДСМ единствено што прават и што знаат е крадење и никој не може да поведе ред и да направи увид дали и на други места и во други институции се краде.

Почитувани,

Раководството на ГТЦ да си сноси одговорност и да си размисли дали и како ќе ги обештети сопствениците на дуќаните. Сега веќе и сите се свесни зошто половина дуќани во ГТЦ нефункционираат, се затворени, не работат или пропаднаа, тоа е заради оваа криминална банда на власт.

Принцезата Кејт за прв пат во јавноста по објавата дека боледува од рак

Британската принцеза Кејт Мидлтон е видена во јавноста за прв пат по шест месеци, откако во март објави дека боледува од рак.

Принцезата е фотографирана во автомобил како пристигнува во Бакингемската палата за да го прослави роденденот на кралот Чарлс, пишува Mirror.

Таа на прославата пристигнача заедно со синот Џорџ и нејзиниот сопруг принцот Вилијам, пренесува Танјуг.

Во Велика Британија се славеше официјалниот роденден на кралот Чарлс, а на парадата „Trooping the Color“ што по тој повод ќе се одржи во Лондон ќе учествуваат повеќе од 1.400 војници, 400 музичари и 200 коњи.

Кралското семејство беше собрано на балконот на Бакингемската палата над кој ќе прелетаат повеќе од 30 воени авиони, пишува Мирор.

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

 Германскиот производител на спортска опрема Адидас истражува огромен скандал со наводна корупција во Кина, проценет на неколку стотици милиони евра, а осомничените се локални вработени во групацијата, објави денеска британскиот весник Фајненшл

Во писмо, наводно напишано од „вработени во Адидас во Кина“, се именувани неколку кинески вработени, вклучително и извршен директор, во одделот за маркетинг буџет на компанијата.

Во документот, кој кружеше на кинеската социјална мрежа во текот на јуни, се наведува дека корупцискиот скандал „тежи“ 250 милиони евра.

Британскиот весник наведува дека документот го обвинува персоналот на Адидас за примање поткуп од даватели на услуги овластени од германската групација.

Менаџер на „Адидас“ во Кина е обвинет дека примил „милиони готовина од добавувачите, како и имот, вклучително и недвижен имот“.

Адидас, кој влезе на пазарот во Кина во 1997 година, во минатото се прошири на повеќе од 10.000 продавници. Сепак, последниве години, Адидас се соочи со подемот на локални брендови, вклучувајќи ги Анта и Ли Нинг.

Фото: Ивана Нол позираше на стадион во новото издание

Најпознатата хрватска навивачка Ивана Кнол, блесна  на Олимпискиот стадион во Берлин.

Атрактивната навивачка се појави во ново карирано издание со кое испрати порака за поддршка на нејзините„огнени“.

Кнол веднаш по појавувањето го го привлече вниманието на публиката на стадионот, и насмеано им позираше на фотографите.

Потоа Ивана се фотографирала со фановите.

притисни ентер