Арсовски: Николовски молчи за работењето на Лариком - Импекс со кеш пари

Фирмата на братот на Љупчо Николовски, Лариком – Импекс, стана синоним за енормно брзо богатење во време на власт.

Откако целата држава дозна дека Лариком – Импекс, шпедицијата има раст од 2100%, во дел од период кога над 6500 фирми се затворени заради неспособноста на Владата, вчера обзнанивме нов сомнителен случај за криминално работење во правен субјект, за кој нормално молчат сите, целата влада, СДСМ, вклучително и семејството Николовски.

Имено, фирмата на братот на Љупчо Николовски, која е шпедиција, работи народски кажано на црно, односно со каса-прими парагони како во деведесеттите години и зема кеш пари од клиенти. Ова е класичен начин на продуцирање сива економија и тоа не во деведесеттите години, туку во 2021 година.

На овој начин фамилијата Николовски затајува данок и прекршува неколку закони, вклучително и основниот чл.12 од Законот за регистрирање на готовински плаќања.

Јавно уште еднаш го прашуваме Николовски сам да си каже, дали фирмата на неговиот брат работи со кеш пари преку каса-прими и силата за прекршување на законите ја црпе од позицијата вицепремиер во Владата?

Какво е влијанието на Љупчо Николовски за да чувствуваат толкава храброст, моќ и сила за да спроведуваат беззаконие? Државата за функционерите на СДСМ е мајка, а за обичниот народ маќеа. И ова кое што го истакнавме вчера не е изолиран случај, туку повеќе пати се има случено и доколку се отвори случај од страна на УЈП или Антикорупциската комисија ние ќе ги доставиме таму доказите, односно сето она коешто стигна до нас како докази и информации.

Очигледно е дека Љупчо Николовски се однесува како да е целата држава негова, заборавајќи дека и на неговите 5 минути ќе им дојде крајот и ќе мора да ги сносат последиците како и сите обични граѓани на Република Македонија кои што работат против законски, во моментов тоа не важи за функционерите на СДСМ.

Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер