Арсовска за булеварот „Боца Ивановска“: Тоа е простор каде што треба да има булевар за сите

Доколку сметаат граѓаните дека треба така да се однесуваме, дека треба да ставиме ограда каде сакаме и да кажеме дека тоа е наше, се враќаме назад 30 години. 

Во оваа држава има право, има правила, и закони коио би требало да го штитат јавниот, општиот интерес и интересот на сите граѓани, а не само на десет луѓе. Тоа е простор каде што треба да има булевар што припаѓа на сите скопјани и не е тоа ничиј двор , туку е узурпирано земјиште, истакна градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска во денешната изјава за медиумите во врска со барањето за промена на трасата за изградба на новиот булевар „Боца Иванова“ во Општина Бутел.

Градоначалничката Арсовска на официјалното започнување на изградбата на „Мега паркот“ во Општина Чаир, каде што даваше изјава заедно со пратеникот од редовите на ДУИ Изет Меџити и градоначалникот на Чаир Висар Ганиу, тврдењата на градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски од минатата недела дека таа ветила дека нема да се гради улица во дворовите од каде што е предвидено да помине булеварот, ги оцени како невистинити.

- Јас во мојата кампања ветив дека ќе ја реализирам програмата за „Модерно Скопје“ во која на 34 страница може да го најдете токму тој проект. Второ, паушални изјави заради собирање поени дека трасата може да помести, е нешто од што пати оваа наша држава веќе 30 години. Македонија не може да се придвижи од тоа што секој си дозволува се што смета дека него лично не му одговара, во случај кога земал и си окупирал 500, 1000 квадрати државно земјиште, да кажува на кој начин треба со истото да се располага и да поместуваст траси, изјави Арсовска.

Таа додаде дека кружниот тек со булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ и друга голема крстосница остануваат неповрзани само заради тоа што, како што наведе, некој земал државно земјиште.

- Јас не знам дали е тоа желбата на граѓаните на Градот Скопје, мислам дека не е. Сметам дека 120.000 граѓани кои на овие избори ја изгласаа програмата на Градот Скопје одлучија дека тоа нема да остане слепо црево на градот односно дека таму некој што им ветувал во изминатите 30 години треба да го реализира. И не верувам дека треба да бидеме поведени од нечии лични интереси и тоа да остане како слепо црево, истакна градоначалничката Арсовска.

Таа исто така го спомна и реализирањето на други поголеми проекти со експроприрани земјишта кои биле веќе приватни и како пример за тоа го наведе булеварот АСНОМ каде што, како што посочи, во 2021 година луѓето биле практично иселувани од своите куќи и местата каде што живеат за да се предвиди на тоа место булевар.

- Сега зборуваме за узурпирано земјиште каде што 10 луѓе си го земале, си граделе, си правеле базени и хациенди и некој тоа треба да го прости, додаде Арсовска.

Во врска со ова прашање, градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски, минатата недела во изјава за медиумите тврдеше дека градоначалничката Арсовска лично им ветила на луѓето дека нема да има никаква улица и дека ќе се изгради парк на „Христијан Тодоровски Карпош“.

Како прифатливо решение, според него, би било само дислоцирање на трасата и рече дека градоначалничката Арсовска, за време на кампањата во 2021 година, им велела на граѓаните дека во овој дел од општината нема да има ниту улица, ниту згради.

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Најмалку три лица се повредени, а осум се уапсени доцна синоќа во Ерусалим во жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата пред приватната резиденција на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, објавија израелските медиуми.

Според „Тајмс оф Израел“, полицијата употребила водени топови за да ги растера демонстрантите. Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Ерусалим претходно за да го изразат својот протест против владата на Нетанјаху поради неуспехот да постигне договор за заложниците, јави ДПА.

На протест пред зградата на Кнесетот (израелскиот парламент) демонстрантите повикаа на предвремени избори, како и на договор за олеснување на ослободувањето на преостанатите израелски заложници кои се држат во Појасот Газа.

Владата на Нетанјаху ја сочинуваат неговата десничарска верска партија Ликуд, како и екстремно десничарски и ултра-религиозни коалициски партии. /МИА

Новата рекламна кампања на Бајден вредна 50 милиони долари е насочена кон осудата на Трамп

Предизборниот штаб на американскиот претседател Џо Бајден ќе се фокусира кон пресудата за кривично дело на републиканскиот противкандидат Доналд Трамп во кампања од 50 милиони долари пред првата претседателска дебата меѓу двајцата кандидати на 27 јуни

Тоа е еден од најголемите трошоци за рекламирање на кампањата досега и означува голема промена во пристапот на Бајден кон признавањето на вината на Трамп по првичното колебање на претседателот да донесе одлука за ова прашање за да избегне вмешаност во правните проблеми на поранешниот американски претседател.

„Репутацијата е важна“ е слоганот на рекламата од 30 секунди во која се вели дека „овие избори се меѓу осудениот криминалец кој се бори за себе и претседателот кој се бори за вашето семејство“, правејќи спротивставеност меѓу двајцата кандидати.

Видеото ќе се емитува во сите клучни држави, како и во оние каде што републиканците и демократите си разменија пратенички места на последните избори.

На 30 мај, Трамп беше прогласен за виновен од поротата во Њујорк по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни документи.

-Нечесниот Џо Бајден и демократите го користеа правосудниот систем како оружје против претседателот Трамп, а оваа нова реклама уште еднаш докажува дека лажното судење отсекогаш имало за цел да се меша во изборите, но Американците можат да го сфатат тоа, напиша на социјалните мрежи портпарол на кампањата на Трамп на мрежата „Х“.

Бајден и Трамп остануваат изедначени во анкетите на помалку од пет месеци пред изборите, но Трамп има предност во клучните држави кои ќе одлучуваат за изборите./МИА

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Бостон изутрина на свој терен го победи Далас со 106:88 во петтиот меч од финалето на НБА и по 18-ти пат во историјата стана шампион. 

Најпродуктивен играч на средбата беше домашниот играч Џејсон Тејтум, кој постигна дабл-дабл со 31 поен и 11 асистенции. Кај Маверикс се истакна Лука Дончиќ со 28 поени и 12 скока.

Селтикси серијата ја завршија со 4:1 во победи и сега имаат најмногу шампионски титули во историјата на лигата, надминувајќи ги Лејкерси, кои освоија 17.

Трет на оваа листа е Голден Стејт вориорс кои седум пати победувале во НБА плејофот.

Бостон претходно ги освои титулите во 1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1989, 1989, 1984, 1981.

Џејлен Браун беше прогласен за МВП на финалето. Дваесет и седумгодишниот Американец во серијата од пет натпревари имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции. /МИА

притисни ентер