Антикорупциска ги објави анкетните листови на новите пратеници

Куќи, станови, автомобили, земјоделски земјишта, злато, а дел имаат и кредити – каков имот поседуваат новите пратеници? 

Антикорупциска ги објави анкетните листови на фунционерите кои имаат законска обврска да пријават се што е на нивно име, но и на членовите на потесното семејство.

Меѓу пратениците со побогат имот се вбројува најмладата пратеничка од овој состав Артина Ќазими од Алијанса за Албанците. Во село Добридол има куќа со двор која чини повеќе од 300 илјади евра, земјиште на родителите и Рено Меган на нејзино име. Додека пак единствениот пратеник и лидер на ДПА, Мендух Тачи, има куќа од 1180 квадратни метри вредна над 210 илјади евра, банкарски депозити и хипотека.

Старо-новиот претседател Џафери во пријавениот имот има куќа во Форино од близу 180 илјади евра, стан во Скопје од 46 кврадратни метри и два автомобили.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески поседува две парцели земјиште и лозје во Струга, две куќи во овој град, три автомобили, хартии од вредност и кредит. Неговиот колега од ВМРО ДПМНЕ Никола Мицевски, има земјиште во Штип и Пехчево, две куќи и два стана, три автомобили, банкарски депозити и кредит...

На листата на актуелниот потпретседател на ВМРО ДПМНЕ Мисајловски, нема куќа, ниту пријавен стан. Само два автомобили од по 6500 и 13 илјади евра, како и банкарски депозити и два кредити. И неговиот сопартиец Тимчо Муцунски има пријавено само два автомобили Ауди и Буба, и депозит од 3000 евра.

Претседателот на комисијата за избори и именувања, Костадин Костадинов има пријавено Пежо од 13 илјади евра, платежна картичка и лизинг. Пратеничката од СДСМ Сања Лукаревска има куќа во Дојран, стан во Скопје, два автомобили, банкарски депозити и кредити...

Димитар Апасиев поседува стан во Скопје, автомобил Алфа Ромео, кредити и стипендија. Другиот пратеник од Левица, Крмов, пријавил само стан од 65 квадратни метри во родниот град Штип.

Листата за пријавен имот на Али Ахмети е една од најкратките. Има куќа од 250 квадратни метри во Зајас, земјиште од седум декари во Албанија и автомобил поло од 7.000 евра на име на неговата сопруга. Неговиот сопартиец Арбен Зибери кој позитивен на корона вирусот гласаше за Влада од посебна кабина во Собрание, има куќа, два стана, амбулантно возило и ординација во Ласкарци.

Од подолгите листи се оние на опозициските лидери од албанскиот блок. Зијадин Села има куќа, земјиште и шума во Струга со значителна квадратура, а на негово име се и двата автомобили Јагуар С-тајп и Фолксваген Фаетон. Африм Гаши пак има куќа и стан во Скопје, и тој има два автомобили, накит, банкарски депозити и кредит.

Претседателот на БЕСА, Биљал Касами во Тетово има земјиште од 2000 метри квадратни, куќа од над 500 квадрати, Мерцедес од 13 илјади евра, накит во вредност од 14.500 евра и повисоки суми побарувања.

Во Битола почнува фестивалот „Музика од светот"

 Со музичко-актерскиот перформанс „Патеки" кој ќе се одигра во амфитеатарот на Хераклеа Линкестис, вечер во Битола почнува 12. издание на фестивалот „Музика од светот".

Пред публиката во Битола ќе настапат солистите Наде Талевска, Бојан Стојков, Ирена Димовска и Тамара Стојковска, а ќе ги придружуваат членовите на битолскиот Камерен оркестар. Специјален гостин на вечерта е Дарко Нешовски кој настапува во Операта во Малме, Шведска.

Во музичко-актерскиот перформанс „Патеки" режиран од Јован Ристовски, учествуваат и актерите Анастазија Христовска, Здравко Стојмиров, Живко Борисов и Никола Стефанов.

Фестивалот „Музика од светот" го организира НУ Центар за култура, а финансиски е поддржан од Министерство за култура и Општина Битола.

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Земјите од регионот следната недела се очекува конечно да одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство Венко Филипче.

Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела, промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната онлајн средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција.

Министерот за здравство Венко Филипче во емисијата „Патот кон" на ТВ Алсат-М, рече дека бидејќи епидемиолошката состојба е слична во целиот регион, властите на земјите од регионот најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето одлуки за борба против пандемијата. Но, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест за да се премине границата.

Се очекува следната недела координатор на нашето Министерство за здравство пред преставниците на другите држави да ја презентира состојбата во земјава со Ковид-19, по што на нов состанок ќе треба да се договори заедничка политика за границите.

На мобилен месечно зборуваме по 3,5 часа, на фиксен половина час

 Според најновите податоци на Агенцијата за електронски медиуми, во првите три месеци од годинава преку мобилен се реализирани 1.338.211.097 минути разговор,  или во просек секој од претплатниците зборувал по 702 минути, или 11,7 часа.

Кон мрежи во странски држави се реализирани 3.475.486 минути разговор.

Во првиот квартал годинава во државава се евдидентирани 1.897.408 активни претплатници во мобилната телефонија, односно 23 605 помалку споредено со последниот квартал лани.

Според АЕК, во првиот квартал имало 784 055 резиденцијални при – пејд претплатници , 849 936 пост-пејд, како и 263.417 деловни пост-пејд претплатници.

Пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа , според податоците на регулаторното тело, во првиот квартал годинава имале 1 346 214 претплатници

Во вкупниот број активни претплатници во мобилната телефонија во првиот квартал годинава најголем удел има А1 Македонија до 49, 87 проценти, по што следи Македонски телеком со 47,31 процент, а на операторите Лајка мобајл и Роби отпаѓаат 1,96 односно 0,87 проценти од претплатниците.

Уделот на операторите во приходите од обезбедување мобилни комуникациски услуги на малопродажно ниво во првиот квартал годинава, пак, е најголем кај Македонски телеком, којшто учествува со 50,65 проценти, додека А1 Македонија има 48,04 проценти, Лајка мобиле 0,55 проценти, а роби 0,76 проценти.

Од вкупниот број претплатници на пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа (2G/3G/4G/) во првите три месеци од годинава најголемиот дел отпаѓа на А1 Македонија, 50,33 проценти, по што следи Македонски телеком 47,35 проценти, а Лајка мобиле и Роби имаат по 1,10 проценти, односно 1,22 проценти.

Според податоците за состојбата на пазарот за електронски комуникации во првиот квартал годинава во државава се регистрирани 402.540 фиксни линии, 2.086 повеќе споредено со последниот квартал минатата година кога имало 400.454 такви линии. Во јануари, февруари и март годинава македонските граѓани преку фиксни линии оствариле 39.001.409 минути разговор, од кои кон мрежи во странски држави 894.685 минути. Во сопствена фиксна мрежа македонските граѓани во првите три месеци годинава раелизирале 18.124.336 минути разговор, во сопствена мобилна мрежа 6.601.785, кон други фиксни мрежи во државава 8.597.155, а кон други мобилни мрежи во државава 4.783.448.

Со 53,70 проценти Македонски телеком и натаму е најголем давател на услуги со фиксни телефонски линии, по што следат А1 Македонија со 37,77 проценти, па операторите Роби со 5,20 проценти, Неотел со 2,61 процент и Инфел нет плус со 0,72 проценти.

притисни ентер