Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори

Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород.

Заинтересираните за изградба на електрани од обновливи извори треба да инвестираат во различни извори, а не само во фотоволтаици, порача претседателот на Македонската енергетска асоцијација, Кочо Анѓушев, на дебатата за енергетика што се одржа за време на годишната конференцијата во организација на Владата на Република Македонија.

,,Треба да се водиме според ,,Стратегијата за енергетика до 2040-та година”. Во неа стои дека во инвестирањето во обновливи извори треба да се оди плански и стратешки. Односно, да се инвестира и во електрани на сонце, но и во електрани на ветер, на биогас, вода итн. Причината е што обновливите извори, а пред се тука се мисли на ветерот и сонцето, произведуваат електрична енергија во ист временски период кај сите електрани и со тоа настанува наплив на енергија во системот. Затоа мора да има диверзификација, за да нема целосно производствено поклопување”- нагласи Анѓушев.

Според Анѓушев, проблемот со наглото зголемување на производство на електрична енергија од обновливи извори е прашањето како и кога таа енергија да се искористи, односно или веднаш да влезе на мрежа или да се складира за одложено користење. Државата мора да има спремен одговор, кој од сега треба да се подготвува.

,,Добар одговор е Чебрен, кој е планиран да се изгради како реверзибилна хидроелектрана со повторно искористување на водата за балансирање на системот; потоа да се уреди можноста за користење батериски системи за складирање на електричната енергија и како најиновативен пристап - вишокот електрична енергија да се претвора во водород и како таков да се складира”- подвлече Анѓушев.

Ужас на Флорида: Алигатор влече безживотно тело на маж по улица (Вознемирувачко видео)

Огромен алигатор вчера е снимен како влече безживотно тело на маж во канал во Флорида.

Сведоците прво го забележале алигаторот како ја носи својата жртва во вилиците по улица во Ларго, мала заедница во близина на Клирвотер, Флорида.

„Имаше тело во устата, затоа почнав да снимам“, изјави сведокот Џамаркус Булард.

Булард, кој бил на пат за интервју за работа, веднаш ги известил пожарникарите, кои биле во близина на ужасната сцена.

„Службите за итни случаи брзо стигнале до алигаторот и го застрелале неколку пати“, додал сведокот, пренесува New York Post.

Од канцеларијата на шерифот потврдија дека и жртвата и алигаторот се извлечени од каналот, но одбија да кажат дали токму тие пукале.

На страшните фотографии од местото на настанот, може да се забележат полицајци како стојат покрај крвавиот алигатор долг неколку метри.

Оваа област е во близина на популарниот парк Риџкрест, кој има и езерце со алигатори.

„Познато е дека алигаторите талкаат низ соседството“, рече жителот Џенифер Дин, но убиениот вчера беше еден од најголемите што некогаш ги видела.

Се вселиле во нова куќа, па почнале да добиваат мистериозни болести- правдата ја бараат на суд

Семејство од Јута ја обвинува тажната детска писателка Кјури Ричинс, која е обвинета дека го полила коктелот на нејзиниот сопруг со фентанил, за нивната речиси сигурна финансиска пропаст .

Семејство од Јута ја обвинува тажната детска писателка Кјури Ричинс, која е обвинета дека го полила коктелот на нејзиниот сопруг со фентанил, за нивната речиси сигурна финансиска пропаст откако ја купиле од неа реновираната куќа за која велат дека морале да се евакуираат поради „опасни“ нивоа на мувла и низа мистериозни медицински проблеми, пренесува NBC news.

„Немаше обид да се исправи ниту една од грешките што ни беа направени“, рече Тарин Рајт (38) во своето прво интервју за нејзината тужба против Ричинс.

– Ние сме само невини набљудувачи на нејзиниот пат кон уништување – додаде таа.

Куќата со „опасни“ нивоа на мувла што Алек и Тарин Рајт ја купиле пред три години од компанија за недвижности управувана од Ричинс ги остави на работ, мачејќи се да ја платат хипотеката за домот во кој веќе не живеат и едвај можат да ја покриваат киријата во куќата во која живеат сега, рекле тие.

Двојката ја тужела Ричинс и нејзината компанија за недвижнини во ноември, околу шест месеци пред да биде обвинета за убиство од небрежност поради смртта на Ерик Ричинс на 4 март 2022 година.

Адвокатите на Ричинс ги негираа обвиненијата за убиство, велејќи дека во судската пријава по нејзиното апсење немало значителни докази за поддршка на обвиненијата. По смртта на нејзиниот сопруг, Ричинс напишала книга за деца „Дали си со мене?“ за тагата.

Граѓанската тужба на Рајтс, поднесена во Четвртиот судски окружен суд во Јута, наведува прекршување на договорот и измама. Во жалбата се наведува дека Ричинс погрешно ги претставила важните факти за вселувањето и вредноста на имотот „непромислено и без оглед на вистината“.

Директорот на банката и мајката што останува дома сакаат Ричинс да ги покрие поправките на имотот, за кој велат дека е целосна загуба, како и компензација за серијата болести кои наводно започнале откако нивното семејство се преселило на имотот од речиси 2.000 квадрати во јануари 2020 година.

Во судското поднесување претходно оваа година, адвокатите на Ричинс ги негирале наводите на Рајтс. Нејзината компанија, Richins Realty, направи „целосно реновирање“, се вели во белешката, додавајќи дека наводните дефекти на домот можеле да бидат откриени со „разумна проверка од обичен внимателен купувач“.

Адвокатот на Ричинс, кој го водеше граѓанскиот случај, одбил да коментира и го упатил новинарот на јавните записи кои ги отфрлија наводите на сопственикот на куќата.

Двојката поправала мувлосан гипс картон и ги заменила прозорците кои не биле правилно инсталирани, се вели во тужбата. Но, мувлата повторно се појавила, а локалната компанија за фасади им кажала дека покривот е нивен проблем: има дупки, фасадата била скапана, а подлогата и штиците се распаѓале, се наведува во тужбата.

Во август 2022 година, додека семејството се разболувало и нивниот дом се распаѓал, Тарин Рајт рекла дека куќата била прегледана за мувла. Инспекцијата открила „опасни“ нивоа на мувла во подрумот, се наведува во тужбата, а спорите на мувлата се рашириле низ куќата.

Тестирањето спроведено во домот минатиот месец открил различни нивоа на токсична мувла кои биле „лоши“, но не и најлоши, рече Џани Росини, сопственик на Envirobiomics, компанија која ги анализирала примероците.

Некои примероци анализирани од компанијата, кои Рајтс ги доставиле до „Дејтлајн“, покажале нивоа кои биле 100 пати повисоки од нормалните.

Росини рече дека примероците не ја мерат токсичноста, иако колку повеќе мувла има, толку е поголема веројатноста потенцијално да влијае на некој што ќе дојде во контакт со неа.

Кристофер Блум, портпарол на Националниот центар за здраво домување, непрофитна организација која им помага на луѓето кои се справуваат со мувла, рече дека истражувачите сè уште се обидуваат да разберат како различните видови мувла влијаат на луѓето.

„Како и со многу алергени, одредени мувла може да влијаат на луѓето на различни начини, во зависност од видот на мувлата, должината на изложеноста и хемијата на телото на лицето“, објасни тој во е-пошта.

- До денес, федералната влада не поставила конкретни стандарди или дала конкретни препораки во врска со концентрациите на мувла или спори во воздухот - наведува тој.

Минатата година, откако дознале за количеството мувла во нивниот дом, Рајт веднаш ги евакуирале своите три деца, вселувајќи се во изнајмен дом на роднина и оставајќи ги зад себе своите работи, за кои се плашеле дека се контаминирани, рече парот.

Тие, исто така, рекоа дека се обидувале постојано - и безуспешно - да стигнат до Кјури Ричинс за да одредат како најдобро да го поправат домот.

„Не сме се слушнале со неа“, изјавил Алек Рајт.

СМС пораките помеѓу Ричинс и агентот за недвижнини со кој соработувала во тоа време, Џесика Клингенберг, укажуваат на тоа дека Ричинс можеби знаела за мувлата пред да ја продаде куќата.

Во една порака, испратена од Клингенберг на 5 август 2019 година, и доставена до Дејлин, агентот ѝ рекол дека спалната соба во подрумот - просторијата во која подоцна ќе живее синот на Рајтс - е „многу мувлосана“.

Изведувачот предложил да се премачка ѕидот за да се убие габата, а потоа да се бојадиса, рече Клингенберг.

– Поевтино и побезбедно за новите сопственици – напишала таа.

- Видов!! Изгледа навистина добро!! Да, планираме да го направиме тоа! Ви благодарам многу!! - одговорила таа.

Алек Рајт ја опишал нивната тужба како последно средство. Таа правна битка, заедно со стотиците илјади долари што ги вложиле во нивниот дом - и проценките дека поправката на домот ќе чини повеќе отколку што платиле - ги ставиле во финансиски несигурна положба, рече парот.

- Ако не успееме да најдеме средства да се вратиме во нашиот дом, финансиски ќе бидеме уништени - рече Алек.

Пред Ричинс да биде обвинета за убиство, двојката се надевала дека нивната тужба ќе се покаже како успешна и ќе надоместат дел, ако не и сите пари, од нивните загуби, рече Тарин Рајт.

Сега нивната ситуација изгледа многу поинаква. Нивната нова реалност, рече таа, може да биде „дека изгубивме сè“.

Камион со експлозив се заби во контролен пункт во Сомалија, најмалку 15 загинати (ВИДЕО)

Во бомбашки напад на контролен пункт во Сомалија загинаа најмалку 15 лица, а 40 се повредени, соопштија властите, пренесува Sky News.

Фотографиите на социјалните мрежи покажаа запалена кабина на камионот и црн чад од местото на нападот во градот Беледвејн во централна Сомалија.

Никој веднаш не ја презеде одговорноста, дури ни Ал Шабаб, која често извршува напади и контролира делови од Сомалија.

Полицаецот Ахмед Аден рече дека меѓу загинатите има и пет полицајци кои пукале во камионот во обид да го спречат да се забие во блискиот контролен пункт.

Во експлозијата се уништени околните продавници, додека има информации дека исчезнати лица се под урнатините.

„Камион натоварен со експлозив насилно се проби низ владиниот контролен пункт, додека пикап на безбедносниот персонал го следеше камионот во моментот кога експлодираше“, рече сведокот Абдикадир Арба, кој бил на 200 метри и бил еден од првите луѓе кои им помогнале на жртвите.

Абдифатах Мохамед Јусуф, генерален директор на Министерството за хуманитарна помош и управување со катастрофи во Хиршабел, ја потврди смртта.

„Дваесет ранети се примени во болниците во Беледвејн, додека други 20 се во критична состојба, поради што со хеликоптер треба да бидат пренесени во Могадишу на интензивна медицинска помош“, рече тој.

Хиршабел е сојузна држава која го вклучува и Белевејн. Тоа беше центарот на најновата воена офанзива на сомалиската влада против екстремистите од Ал Шабаб.

Ал Шабаб се бори против централната влада на Сомалија повеќе од една деценија, настојувајќи да воспостави владеење според строгото толкување на исламскиот шеријатски закон.

притисни ентер