Андреј Жерновски и Стефан Андоновски во „Само вистина“

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Андреј Жерновски и Стефан Андоновски.

Заев е неконзистентен, за нас бројките се алармантни и ситуацијата не е нормална, рече Андоновски. Мора да научиме да живееме во новонастанатата состојба, нема да биде како порано, а институциите треба да почнат да функцонираат, рече Жерновски.

Дали економијата блеска кога имаме дупка во буџетот од 2 милијарди, праша Андоновски. Дали ја разбирате разликата од "-1,8" до "+3,6", тоа е фрапантен податок, одговори Жерновски.

Понудивме брзи избори, вие ги одбивте, сега веќе не е до политчката воља за тумачење на роковите, тие си течат и ВМРО-ДПМНЕ ќе се најде на гласачкото ливче, рече Жерновски. Ако се согласува СДСМ да бидат извор на зараза во текот на кампањата, нека им е со среќа, наш оптимален датум е некаде крај на август, рече Андоновски.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само вистина“ овде.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер