Анастасов од Пробиштип: Јаловишната депонија ќе ја затвориме

​Градоначалникот на општина Пробиштип Драган Анастасов на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина" се осврна на сработеното во изминатите четири години и плановите за наредниот период.

Општина Пробиштип во моментот кога почнав да ја раководам беше задолжена со два реални општински буџети, но сепак реализиравме голем број капитални проекти по пат на донации, бидејќи со општинските средства го сервисиравме долгот на мојот претходник, односно ги отплаќавме неговите проекти, за да ја направиме општината ликвидна, истакна Анастасов.

Меѓу капиталните проекти во патната инфраструктура, Анастасов ги издвои реконструкцијата на патниот правец Крупиште – Пробиштип, како главна артерија која го поврзува Пробиштип со Истокот, реконструкцијата на патниот правец Киселица – Ратавица – Злетово – Древено – Добрево – Пробиштип, патниот правец до Стрмош, а деновиве отпочнува реконструкцијата на патниот правец до село Лесново.

Тој најави санација на Јаловишната депонија, како една од најжешките еколошки точки во општината, а после санацијата на таа површина ќе бидат поставени фотоволтаични системи.

Најголемото жариште на болести, на кое освен што ќе инвестираме во обновливи извори на енергија, освен нови работни места, ќе обезбеди и приход за општината, со кој ќе реализираме проекти важни за граѓаните на општината, истакна Анастасов, нагласувајќи ја својата визија за Пробиштип во иднина како зелена општина.

Градоначалникот на Пробиштип најави скоро отворање на Домот за стари лица, во реконструираното крило на здравствениот дом „Нада Михајлова", отворање на првиот Научно туристички музеј за ретки минерали во нашата држава, реконструкција на голем број улици во градот.

За развој на туризмот, општината изготви ДУП за Пониква, каде се предвидени изградба на викенд куќи, мотели и хотели, се планира и изградба на пат преку Рудари – Шталковица – Ратковица до Пониква, а наскоро, со средства со Светска банка, ќе започне реализацијата на проектот за доградба и надградба на сместувачки капацитети во Лесново, со што за првпат општината ќе може да понуди соодветно сместување во едно од најрепрезентативните места во општината – Лесново познато по Лесовскиот манастир, истакна Анастасов.

Градоначалникот на општина Пробиштип Драган Анастасов порача дека ќе продолжи да работи посветено за целите и интересите на сограѓаните, останувајќи достапен за секоја нивна сугестија, проблем или идеја.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер