Анализа за сеопфатна оцена на спроведувањето на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор

Промовирана Анализата за сеопфатна оцена на спроведувањето на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017 – 2022).

Предвидените мерки од Стратегијата за реформи во правосудниот сектор (2017-2022) се делумно спроведени, со различен степен на напредок, но мора да се нагласи дека престојат уште многу чекори до исполнувањето на стратешките цели на државата.

Ова беше генералната оценка за спроведувањето на Стратегијата споделена на јавниот настан на Блупринт групата на кој беше промовирана Анализата за сеопфатна оцена на спроведувањето на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017 – 2022). Во таа насока се движат и препораките утврдени по основ на наодите од секој дел од оваа Анализа, кои треба да послужат како придонес на Блупринт-групата и водилка за тенденциите што треба да се следат во подготовката на новата стратегија.

Настанот го отворија Нада Наумовска, постара програмска координаторка во Фондација Отворено општество – Македонија и Ардита Абази Имери, програмска координаторка на Институтот за европска политика. Клучните наоди од Анализата на настанот ги презентираа авторите и членови на Блупринт групата за реформи во правосудството – Јелена Кадриќ, извршната директорка на Институтот за човекови права; Гоце Коцевски, програмски директор на Македонското здружение на млади правници; Беба Жагар, истражувачка во Институтот за европска политика; Жарко Хаџи-Зафиров, програмски директор во Центарот за правни истражувања и анализи; Тона Карева, правна советничка во Хелсиншкиот комитет за човекови права и Дарко Аврамовски, извршен директор на Коалицијата „Сите за правично судење“.

На настанот се истакна дека останува нерешен проблемот со независноста на судскиот буџет, како и нефинализираниот текст на новиот Судски деловник. Од друга страна, беше пофалено усвојувањето на новиот Заокн за управување со движењето на предметите во судови, како и започнувањето на процесот на дигитализација во правосудството.

Во однос на мерките од Стратегијата поврзани со квалитетот, се исполни мерката за јасни и образложени одлуки на Судскиот совет на Република Северна Македонија за избор и унапредување на судии, а од друга, продолжува трендот Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија на својата веб-страница да не ги објавува јавно одлуките за избор и унапредување на јавните обвинители, како и другите одлуки што се донесени од негова страна.

Во делот на пристап до правдата беше кажано дека може да се забележи напредок во подготовката на релевантните закони, иако се забележува и доцнење во однос на роковите поставени во Акцискиот план на Стратегијата.

Забелешка беше кажана за немањето напредок во воспоставувањето на истражните центри во јавните обвинителства, како и за невоспоставувањето и применувањето на системот за електронска распределба на предмети во јавните обвинителства.

Во управно-правната област забележан е развој по новините воведени со Законот за управните спорови од 2019 година иако неусогласеноста со Законот за општа управна постапка останува горлив проблем.

Анализата за сеопфатна оцена на спроведувањето на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор (2017 – 2022) може да ја симнете на линкот: http://bit.ly/3txfLCY.

Настанот се организираше во рамки на проектот „За правда – граѓански придонес за унапредување на правосудството“, кој го координира Институтот за европска политика (ЕПИ) – Скопје, а е финансиран од Фондацијата Отворено oпштество – Македонија.

· Македонско здружение на млади правници (МЗМП)

· Институт за европска политика (ЕПИ)

· Институт за човекови права (ИЧП)

· Коалиција „Сите за правично судење“ (КСПС)

· Хелсиншки комитет за човекови права

· Центар за правни истражувања и анализи (ЦПИА)

· Фондација Отворено општество – Македонија (ФООМ)

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски…

Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за претседателските избори.

Парис Хилтон го прослави роденденот со супер луксузна забава во приватниот авион (ФОТО)

Славната Парис Хилтон го прослави својот 43-ти роденден за време на викендот, а со своите следбеници на Инстаграм сподели видеа од нејзината луда забава.

Парис во приватен авион тргна на патување со сопругот Картер Реум и нивниот едногодишен син Феникс Барон.

Иконата од почетокот на 2000-тите првпат сподели видео од Реум како го носи нивното машко бебе додека оди кон црн автомобил, додека му кажува како „ќе се забавува за роденденот на мама“. Таа потоа објави уште едно видео на кое се гледа надворешноста на приватниот авион украсен со десетици балони.

Кога се качила во авионот, Хилтон ја насочила камерата кон неколку маси украсени со цвеќиња, шишиња шампањ, слатки и бели очила за сонце во облик на срце. Во кадарот можеа да се видат и колачиња и голема кутија Шанел, потенцијален роденденски подарок за Парис.

Во третото видео што Хилтон го сподели на Инстаграм, таа се појави пред камера облечена во крзнена капа од Луј Витон, црна јакна и пижами со леопард принт. Иако таа го држеше синот во кадрите, нивната ќерка Лондон Мерилин не беше во ниту една од кадрите, но таа се отвори за својот живот како мајка на две деца во објава на Инстаграм во саботата.

- Се чувствувам благословено. Од мајчинство до женските должности и залагање за она што е правилно... Ова беше најдобрата година досега! – напиша Парис, пренесува Јутарњи лист.

Да потсетиме, наследничката на една од најголемите империи во светот, Парис Хилтон, во 2023 година доби две деца со помош на сурогат мајка.

Прво го доби синот Феникс, а потоа и ќерката Лондон.

„Кралот на криптовалутите“ ќе биде екстрадиран во САД, одлучи судот во Подгорица

Јужнокорејскиот државјанин До Квон ќе биде екстрадиран во Соединетите Американски Држави, кои го товарат за злосторничко здружување и други кривични дела, одлучи денеска Вишиот суд во Подгорица.

Одлуката не е правно обврзувачка и адвокатите на До Квон имаат право на жалба, пренесува Вијести.

Апелацискиот суд претходно објави дека конечната одлука за екстрадиција на „кралот на криптовалутите“ До Квон е надлежен суд, а не министерот за правда и дека Високиот суд не утврдил кој прв побарал негова екстрадиција, нa чија земја тој е државјанин, на Јужна Кореја или САД.

Апелациониот суд, пак, ја поништил првостепената одлука на Вишиот суд, со која се утврди дека се исполнети законските предуслови за екстрадиција на До Квон за кривично гонење за повеќе кривични дела по барање на двете земји.

До Квон и неговиот деловен партнер беа уапсени на 23 март минатата година на аеродромот во Подгорица кога користеле фалсификувани пасоши од Костарика при пасошка контрола на лет за Дубаи.

притисни ентер