Анализа на „Фајнанстинк“: Бизнис секторот со резерви за владините економски пакети

Ниската реализација на мерките од економските пакети, ја разнишува довербата на инвеститорите.

Бизнисот со резерва ги прима најавените економски мерки за ублажување на последиците од Корона кризата и поради несигурноста од развојот на пандемијата, покажува истражувањето на невладината Фајненс тинк.

Според анализата, првиот пакет мерки не само што не ги ублажил штетите, туку го продолжил падот на економијата. Вториот пакет мерки влеал доза на доверба во економијата, додека последните два бизнисот ги примил со резерва.

„ Неколку дена пред објавување на четвртиот пакет е објавена и реализацијата на мерките од претходните неколку пакети. Претпоставуваме дека пазарот ја зеде во предвид ретроспективата на реализацијата на мерките и реагираше соодветно, значи не ја прифати или се уште чека како ќе се развива реализацијата на четвртиот пакет. Бидејќи следува ребаланс, законски решенија, па потоа компаниите треба да поминат критериуми за да ја добијат таа финаскиска поддршка.“ истакна Бојан Србиноски, Фајненс тинк

Мерките се добро структурирани, вели Србиноски но најважна е нивната реализација. Во тој поглед Владата мора да биде поефикасна, сугерираат од Фајненс тинк. Внимателно да се таргетира кои сектори ќе бидат помогнати.

„ Секако дека Владата рационализира сега, бидејќи ограничен е буџетот и мора да таргетира внимателно кои ќе добие финансиска поддршка, а кои нема да добие, но мора тоа да оди побрзо затоа што веќе некои компании ќе почнат да одлучуваат и на долг рок целосно да ги затворат своите капацитети .“ изјави Бојан Србиноски, Фајненс тинк

Институтот ги анализирал реакциите на пазарот на капитал во време кога се објавувувани економските пакети. Оттаму, субвенционирањето на платите ја издвојуваат како мерка која дала најдобри резултати.

До четврток облачно со дожд, од петок стабилизирање на времето

Во следните два дена ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Во четврток врнежите локално ќе бидат поројни, проследени со појава на грмежи, а на повисоките планини ќе преминуваат во повремен слаб снег.

Како што најавуваат од УХМР од петок следува период на претежно стабилно и потопло време.

Времето денеска е облачно со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни (над 20 l/m2) и поројни, проследени со ретки грмежи, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16 степени.

Времето во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд повремено поројни, а во делови од котлината со услови за појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Tемпературата ќе се движи до 12 степени целзиусови.

Зеленски: Рускиот напад врз ТВ кулата во Харков е дел од кампањата за заплашување

Руски проектил Х-59 вчера ја погоди ТВ кулата висока 250 метри.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека рускиот ракетен напад со кој беше уништена телевизиската кула во Харков е дел од тековните напори на Кремљ да го заплаши населението на вториот по големина град во Украина, кој беше под интензивирани напади во последните неколку недели.

Целта на нападот беше „теророт да се направи видлив за целиот град и обид да се ограничи поврзаноста на Харков и пристапот до информации“, рече Зеленски во синоќешното обраќање.

Североисточниот дел на Харковската област се наоѓа на линијата на фронтот од околу 1.000 километри, каде што украинските и руските сили се борат повеќе од две години од инвазијата на Москва врз Украина. Линијата на фронтот не е многу променета во услови на војна на исцрпување, која главно се води со артилерија, дронови и во ровови.

Од крајот на март, Русија го засили притисокот врз Харков, очигледно за да го искористи недостигот на украински системи за противвоздушна одбрана. Руските единици ја погодија локалната електрична мрежа и гаѓаа станбени блокови.

Руски проектил Х-59 вчера ја погоди ТВ кулата висока 250 метри, речиси во средината, по што дел од неа се урна и дојде до прекин на програмата. /МИА

Седум лица повредени во руски напад со дронови врз Одеса

Седум лица се повредени, меѓу кои две деца, во напад на руски дрон врз украинското пристаниште Одеса, соопштија украинските власти.

-Во нападот се уништени најмалку 14 станови, изјави градоначалникот на Одеса, Генадиј Труханов, , пренесе агенцијата Униан.

Во текот на ноќта и главниот град на Украина беше цел на руски беспилотни летала, а шефот на градската управа Серхи Попко изјави дека украинската противвоздушна одбрана соборила неколку беспилотни летала испукани од Русија кон Киев, додавајќи дека нема извештаи за штета или повредени во нападот.

Украинската морнарица соопшти дека се уништени четири руски беспилотни летала над јужниот регион Миколаев./МИА

притисни ентер