Американските танкери се претворени во болници (ВИДЕО)

Два болнички брода на морнарицата на САД пристигнаа  во пристаништата во Њујорк и Лос Анџелес за да го намалат притисокот во болниците што се полни со пациенти со коронавирус.

Двата брода имаат 12 комплетно опремени оперативни простории, 1.000 болнички кревети, центар за радиологија, лабораторија, аптека, скенер и два објекти за производство на кислород, соопшти американската морнарица.

Бродот Mercy е обично закотвен во Сан Диего , а Comfort  во Норфолк.

„Пациентите ќе започнат да пристигнуваат од регионалните болници за неколку дена“, рече началникот на полицијата во Лос Анџелес, Том Гаси.

Денес бродовите се целосно опремени, но не секогаш се користeле во медицински цели. И двата брода всушност биле танкери за нафта, пред нивната промена во 1980-тите.

Во деновите кога превезувал нафта, се викал SS Worth. Во 1984 година, бил претворен во болнички брод за да обезбеди хуманитарна помош и да прими луѓе во случај на катастрофа.

„Товарниот дел од  најголемото американско пристаниште во Лос Анџелес во моментов работи со капацитет од 80%“, вели извршниот директор на пристаништето, Џeин Серока, додавајќи дека два големи шока во дистрибутивниот ланец го потреселе системот.

Првиот е невнимателната трговска војна меѓу САД и Кина, а втората е епидемија на коронавирус, пренесува Си-Ен-Ен.

притисни ентер