Амбасадорот Марковски во посета на Елбасан

Македонскиот амбасадор Данчо Марковски денеска беше во посета на градот Елбасан, каде се сретна со градоначалникот Гледиан Латја, а заедно го посетија и познатиот манастир”Свети Јован Владимир”.

Посетата е во рамки на програмските активности на Амбасадата на Македонија во Тирана за поттикнување на регионалната и локалната соработка помеѓу двете земји.

На работната средба со градоначалникот Латја, беше истакната досегашната добра соработка на градот Елбасан со три македонски општини, Кичево, Тетово и Чаир како и заинтересираноста за воспоставување контакти и со други општини во Македонија.

Во разговорот беа разгледани темите за економско поврзување, при што беше договорено во блиска иднина да се одржи и Б2Б настан во Елбасан со учество на македонски и албански компании.

Акцент беше ставен и на културната соработка, како и туристичката понуда, конкретно заеднички настап на туристичките асоцијации, со понуда за посета на црковни и манастирски објекти со историско значење.

Градоначалникот на Елбасан Латја замоли за поддршка од Амбасадата околу воспоставување комуникација со Општината Крушево, со цел прибирање искуства за организирање на палаглајдерски спортски натпреварувања.

Абасадорот Марковски заедно со својот домаќин го посетија и познатиот манастир “Свети Јован Владимир”. /МИА

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер