Адвокати од САД со апел: Фејсбук и Твитер, борете се против лажните вести за вакцинацијата

Дванаесет американски адвокати ги повикаа Фејсбук и Твитер да ги засилат своите напори против ширењето лажни информации за вакцините против коронавирус.

Тоа вклучува бришење на профилите на некои закоравени противници на вакцинацијата, рече јавниот обвинител на Њујорк.

Во писмото до Џек Дорси и Марк Закерберг, основачи на Твитер и Фејсбук, државните адвокати од Њујорк и уште 11 други држави, изразиле загриженост за користење на нивните платформи за ширење лажни информации.

„Иако кампањата за вакцинација значително се забрза во последните неколку недели, дезинформациите што се шират низ вашите платформи ја зголемија неподготвеноста за вакцинирање, што ќе го забави економското закрепнување и ќе предизвика повеќе непотребни смртни случаи од инфекцијата“, се вели во писмото.

Адвокатите навеле податоци од Центарот за сузбивање на дигиталната омраза, според кои на социјалните мрежи има 59 милиони претплатници кои се против вакцинацијата. Не е прецизирано дали станува збор за претплатници само во САД или и во други земји.

Иако неодамнешните мерки преземени од Фејсбук и Твитер против дезинформациите се „чекор во вистинската насока“, обвинителите ги обвинуваат дека не успеале да ги избришат сметките на илјадници активисти против вакцинацијата од сите нивни платформи. Дванаесет од нив се одговорни за 65 проценти од содржината против вакцинација на Фејсбук, Инстаграм и Твитер. Многумина се особено насочени кон црното малцинство, кои се веќе недоверливи кон вакцината, честопати од историски причини.

Адвокатите особено го критикуваат Фејсбук дека не ги предупредил групите формирани од еден од оние активисти против вакцините, Лери Кук. Покрај јавниот обвинител на Њујорк, писмото го потпишале и јавните обвинители во Конектикат, Делавер, Ајова, Масачусетс, Мичиген, Минесота, Северна Каролина, Орегон, Пенсилванија, Род Ајленд и Вирџинија.

Повикот уследил пред сослушувањата на Марк Закерберг, Џек Дорси и шефот на Гугл, Сундар Пичаи во Конгресот за нивните напори да се справат со дезинформациите.

Судија под санкции на САД е најсериозен кандидат за претседател на Иран

Милиони Иранци денеска гласаа на избори , каде најголеми шанси за победа има судија кој е предмет на санкции од САД.

Претставниците на власта апелирале на голем одѕив на изборите, гледани како референдум за нивно управување со економијата, вклучително и зголемувања на цените и невработеноста и пад на вредноста на иранската валута, пишува Ројтерс.

„Ги повикувам сите со какво било политичко гледиште да гласаат“, рече првиот човек на судството Ебрахим Раиси, фаворит на изборите, откако го даде својот глас.

„Поплаките на нашите луѓе за недостатоците се реални, но ако тоа е причина да не учествуваме, тогаш тоа е погрешно.

Додека државната телевизија покажувала долги редици на избирачките места во неколку градови, полуофицијалната новинска агенција Фарс објавила дека 22 милиони или 37% од гласачите гласале до 19:30 часот, повикувајќи се на својот репортер. Министерството за внатрешни работи соопштило дека не може да ги потврди бројките за излезноста.

По гласањето во главниот град Техеран, врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи ги повика Иранците да го следат примерот, велејќи дека „секој глас се брои ... дојдете гласајте и изберете го вашиот претседател“.

60-годишниот Раиси е поддржан од безбедносните сили во обид да го наследи Хасан Рухани, кој е спречен според уставот да биде избран на трет четиригодишен мандат на оваа функција, што ја раководи владата и му поднесува извештаи на Хамнеи.

Поддржан од моќната револуционерната гарда, Раиси, близок сојузник на Хамнеи, кој ветува борба против корупцијата, е под американски санкции за наводна вмешаност во егзекуции на политички затвореници пред неколку децении.

Повеќе од 59 милиони Иранци можеле да гласаат. Резултатите се очекуваат утре околу пладне.

Победата за Раиси ќе ја потврди политичката смрт на прагматистичките политичари како Рохани, ослабен од одлуката на САД да се откажат од нуклеарниот договор и повторно да ги воведат санкциите во потег што го задуши приближувањето кон Западот.

Новите санкции го намалија извозот на нафта од 2,8 милиони барели дневно во 2018 година на ниско ниво од околу 200 000 барели на ден во некои месеци од 2020 година. Иранската валута, риал, изгубила 70% од вредноста од 2018 година.

Со инфлацијата и невработеноста од околу 39%, на свештеничкото раководство му треба големо пребројување гласови за да го зајакне својот легитимитет, оштетен по серијата протести против сиромаштијата и политичките ограничувања од 2017 година, пишува Ројтерс.

Навивачите на Европското полудеа по атрактивна Русинка (ФОТО)

Европското првенство 2020 се игра во 11 различни градови и десет земји. Бројот на навивачи на трибините и атмосферата се условени од епидемиолошката состојба во секоја од овие земји, но  фудбалот е многу погледан кога стадионите се полни.

Големите турнири, покрај навивачките перформанси, отсекогаш биле одлична платформа за привлечни обожавателки чии слики лудо се споделуваат на социјалните мрежи. Особено се истакна Ванеса Марипоса, привлечна руска навивачка.

Ванеса била на трибините на стадионот Крестовски во Санкт Петербург, каде гледала како нејзината репрезентација ја победи Финска. Фановите на социјалните мрежи ја прогласија за „најдоброто што Русија го има на овој турнир“.

Оваа инфлуенсерка и манекенка за тамошните медиуми изјавила дека секогаш го следи националниот тим, и ова е нејзино прво големо натпреварување. Таа се надева, дека ќе ја следи Русија до финалето. Зборнаја има три бода по две кола и го држи второто место во групата. Во последното коло тие ќе се соочат со Данска.

Палестинците ги одбија вакцините од Израелците, рокот им бил пред истекување

Палестинските власти го раскинаа денешниот договор со Израел да им донираат милион дози вакцини против коронавирус, со објаснување дека не сакаат вакцини чиј рок е пред истекување.

„Откако техничките тимови на Министерството за здравство извршија увид во првата пратка на вакцините Фајзер, добиена вечерва од Израел ... утврдено е дека не ги исполнува карактеристиките предвидени во договорот“, изјавил за новинарите владиниот портпарол Ибрахим Мелхем.

„Владата одбива да прифати вакцини на кои им се приближува истекот на рокот“, додаде тој.

Претходно денеска беше објавено дека Израел ќе им даде најмалку милион дози на Палестинските власти (ПА) за да ја забрза вакцинацијата на Западниот брег и Појасот Газа.

Според договорот, ПС се согласиле да им дадат на Израел реципрочен број на дози од една од нивните пратки, што треба да пристигнат на крајот на годината.

Израел бил критикуван затоа што морал да стори повеќе за да ги направи вакцините достапни за Палестинците. Околу 55 проценти од израелските граѓани се целосно вакцинирани, а околу 30 проценти од Палестинците примиле само по една доза.

притисни ентер