30-дневен притвор за наставничка и останатите уапсени за дилање на дрога

30 дневен притвор им е определен на  петмината осомничени за производство и трговија со дрога, меѓу кои е и наставничка од скопското основно училиште „Александар Македонски“, кое се наоѓа во Аеродром. 

Тие беа уапсени вчера и се осомничени дека овие дејствија ги правеле од крајот на јануари до средината на овој месец. При претресите полицијата открила лабораторија за производство на амфетамин, како и раздновидна дрога, која на „црниот пазар“ има вредност од половина милион евра.. Осомничената наставничка, како што дознава Канал 5, била вработена во училиштето повеќе од една деценија и предавала германски јазик. Таа ќе биде суспендирана од работа, со оглед на тоа што веќе и е определен притвор, информираше градоначалникот на општина Аердром Тимчо Муцунски. Тој вели дека општината и училиштето соработуваат со МВР и ги поддржуваат сите дејствија кои се преземеаат за расчистување на случајот..

„ Бидејќи е определена мерка притвор веднаш ОУ ќе мора да пристапи кон суспензија на ова лице до правосилна судска пресуда, која очекуваме во одреден период да произлезе и понатаму врз основа на таа пресуда ќе се презeмат дополнителни чекори и мерки , но ова лице секако ќе биде отстрането од наставниот процес. Без никаков сомнеж тоа што ни беше кажано од МВР е дека овие состојби се случувале надвор од работниот процес и од училиштето, но тоа не е никаков изговор тој што е просветен работник има обврска да биде пример во општеството и пример за најмладите генерации во работното време, но и по работното време.“- Тимчо Муцунски – Градоначалник на о. Аеродром

Загриженост заради информацијата дека во групата дилери е вклучена и наставничка изразија и од СДСМ. Од таму ги охрабруваат институциите целосно да го расчистат случајот со цел да заштита на учениците од потенцијални штетни влијанија, но и угледот на наставничката професија.

За ваквите појави никогаш да не се повторат потребно е институциите најстрого да одговорат, но и работат на поголема превенција, вели во изјава за Канал 5 универзитетскиот професор Илија Ацевски.

„ Ова само покажува сигунализира дека некој кој е во процес на образование на младите си дозволил себеси да се бави со таа дејсност тоа начин дека за мене иситуциите кои се одоговрни да преземат силна акција во тој поглед, да укажат дека понтаму вакво нешто не може да се случи, задчудувачки е професор наставник да го прави тоа што апсолутно се коси со едно нормално општество. “-Илија Ацевски – Универзитетски професор

Освен дрога, кај еден од осомнчените во оваа петчлена група биле пронајдени автоматска пушка,667 куршуми и останатите делови од огнено оружје.

Македонија домаќин на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија вечерва  на арената Тоше Проески  ги започнува натпреварите во нов квалификациски цикслус за едно ЕУРО.

Црвено жолтите вечерва на нашиот најголем стадион се домаќини на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Европскиот шампионат во 2024 година.

Нашите најдобри фудбалери на овој дуел влегуваат како фаворити и се надеваат на три бода на стартот во квалификациите за Еуро 2024.

Капитенот Стефан Ристовски посакува победа за зголемувањето на самодовербата пред средбите со посилните репрезентации.

- Се работи за една од потешките групи во овие квалификации, но низ целиот циклус се носевме ние со повреди и не бевме комплетни. Ние сме селекција која за жал нема голема ширина на играчи, но ете, драго ми е што сме сите тука моментално и се надевам дека низ целата година ќе бидеме здрави. Тоа е и најважно. Доволно се знаеме и сме искусни во оваа репрезентација. Кажав доста пати дека сите ривали се исклучително квалитетни репрезентации, тука се фаворитите за европската титула Ангилја и Италија, исто така и Украина која располага со одлични резултати. Одиме чекор по чекор, имаме добар распоред и ако отвориме со Малта на добар начин, ќе добиеме ветер во грбот за следните натпревари, изјави Ристовски.

Натпреварот ќе се игра вечер од 20:45 часот на Национална арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Самит на ЕУ посветен на Украина

Претседателот на Советот на Европска Унија, Шарл Мишел испрати писмо до лидерите на земјите-членки на ЕУ, во кое ги покани на Самитот закажан за денеска и утре во Брисел.

Мишел преку писмо ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор денеска ќе биде Украина.

Самитот ќе почне на работен ручек со генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучните геополитички прашања и глобалните предизвици, а потоа украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се придружи на лидерите преку видео-конференција.

Мишел истакна дека ЕУ, како и секогаш, ќе ја потврди својата „непоколеблива посветеност да и помогне на Украина“, што вклучува продолжување на работата за користење замрзнати руски средства.

- Најважно, од нашата последна средба во февруари, работиме на итно зголемување на производството и испораката на муниција во Украина. Нашата цел е да и обезбедиме на Украина еден милион парчиња муниција во следните 12 месеци и да обезбедиме соодветно финансирање. За таа цел ќе треба да преземеме мерки за зајакнување на производствениот капацитет на европската одбранбена индустрија, посочи Мишел.

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Местото на Македонија е во ЕУ, исто како и на нашите останати партнери од западниот Балкан. 

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска ќе престојува во посета на Македонија, пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка во парламентот за уставните измени и тргање настрана на партиските интереси.

Бербок Скопје ќе има средби со државниот врв и опозицијата во обид да им даде поттик на уставните измени со кои Бугарите и други заедници треба да бидат вклучени во Уставот.

- Местото на Македонија е во ЕУ, исто како и на нашите останати партнери од западниот Балкан. Дека навистина го мислиме тоа, покажавме најдоцна со официјалниот почеток на пристапните преговори со ЕУ во јули 2022 година, порача Бербок пред полетувањето за Скопје, пренесува Дојче веле.

Таа вели дека не смеат да се изневерат очекувањата на големото мнозинство граѓани во земјата.

- Големите надежи и очекувања, кои луѓето во Македонија ги имаат за пристапниот процес, за нас се шанса и опасност истовремено. Опасност, затоа што би можеле да ги загубиме Македонките и Македонците за Европа, доколку како ЕУ ги изневериме нивните очекувања и покрај сиот напредок и болните отстапки кои ги направија во изминатите 17 години. Шанса, затоа што на сите учесници во процесот на проширување на ЕУ им е јасно за што всушност се работи: за иднина во европското семејство, за регион со стабилна добросостојба и мир, за самоопределување, рече шефицата на германската дипломатија.

Од германското МНР, пред посетата, оценија дека Македонија е „клучна земја“ за процесот на проширување на ЕУ, посочувајќи дека главната цел на посетата на Бербок е откочување на процесот на уставни измени. Тоа го најави и Бербок во изјавата.

- Можам добро да сфатам дека во моментов сите прашања за сопствениот идентитет, за сопствената историја, јазик и култура се дискутираат во Македонија со срце и страст, тоа ни кај нас не е различно и е природно при важни прашања како промена на Устав. Но искуството покажува: во вакви ситуации се исплаќа да се тргнат настрана партиско-политичките калкулации, да се водите од јасна цел и во таа насока одлучно да се борите. Широката поддршка во парламентот на Македонија за промена на Уставот ќе испрати сигнал не само во самата земја, туку и подалеку во целиот регион: ние апсолутно сакаме да влеземе во ЕУ и правиме сѐ што е неопходно од наша страна, изјави Бербок пред посетата на Скопје.

притисни ентер