2 август – Ден на републиката: 117 години од Илинденското востание и 76 години од АСНОМ

Македонија го празнува Денот на републиката 2 август.. Годинава за прв пат под маски, со протоколи и без масовни собири, се одбележаа 117 години од Илинденското востание и 76 години од првото заседание на АСНОМ. 

Македонија го слави Денот на Републиката, но за разлика од претходните години заканата од коронавирусот значително ја промени сликата која сме навикнати да ја гледаме на овој историски ден.Овој пат, држењето на социјална дистанца и носењето на маски беше приоритет, а бројот на посетители беше значително намален без народни собири.

На Мечкин Камен одбележувањето го предводеше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, како заменик на досегашниот собраниски спикер Талат Џафери, на кого поради здравствената состојба му е неопходен дополнителен одмор. И оваа година како и претходната дел од малкуте присутни граѓани ги исвиркаа владините претставници..

Пред споменикот на Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце свежо цвеќе положи претседателот на државата Стево Пендаровски, кој во својот говор кажа битката на денешната генерација е да обезбеди достоинствен живот на граѓаните во земјата, а не надвор од неа, за тоа мора да има правда и слобода.

“Сега кога парламентарните избори се завшени очекувам што е можно побрзо да се конституира новото Собрание и новата Влада. Следната Влада нема да ја има комоцијата да не и бидат поставувани тешки прашања во првите сто дена. Актуелните трендови со вирусот нема да дозволат целосно враќање на економијата во погон, а економските проблеми секогаш носат нестабилност и граѓанско незадоволство. Многу порано пред да ги започнеме преговорите со ЕУ ќе мора дапочнеме со имплементација со правните реформи и да ја интензивираме борбата против криминалот и корупцијата.

Пендаровски наведе дека на граѓаните повеќе од било кога им е потребно граѓанско помирување, за кое очекува поддршка од политичките партии, но и од граѓаните.

Свеченост се одржа и на скопското Кале.. Таму говореше техничкиот премиер Оливер Спасовски,. кој во својот говор истакнадека на Илинден е поставен најцврстиот темелник во основата на македонската државност.

Голем број на делегации се поклонија и пред спомениците на АСНОМ, Никола Карев и Методија Андонов Ченто во Скопје

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град. 

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 29 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне и во текот на ноќта нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, како и со услови за појава на град.

Одбележани 19 години од нападот кај Карпалак

​ Со панихида и положување цвеќе пред спомен плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово-Скопје утрово беше оддадена почит кон 10-те загинати бранители од Прилепско кои беа убиени во заседа во оружениот конфликт во 2001 година.

Почит им оддадоа делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија предводена од началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и државниот секретар во Mинистерството за одбрана, Драган Николиќ, претставници на Владата, од кабинетот на Претседателот, Собранието, општина Прилеп, семејствата на загинатите, политичката партија ВМРО ДПМНЕ и поголем број здруженија на бранителите, како и граѓански организации.

-Денеска одбележуваме 19 години од погубието на Карпалак. Деветнаесет години на ова исто место со една иста изјава сме барајќи да се направи достоинствено обележје за загинатите, мислам дека тие тоа го заслужија. И медиумите се сведоци дека и денес цвеќето беше положено на банкина, што не е достоинствено. Го положија животот на браникот на Република Македонија за идеалите за опстој на оваа земја како Република Македонија. Ние преживеаните следбеници на нивните дела со гордост ги почитуваме. Тој кобен 8 авгсут 2001 се случи, но ни тие случки не престануваат, тука е кумановско Диво насеље, Смилковско езеро, да не зборуваме за другите настани као што се Вејце, Бриони, Љуботенски бачила за кои многу малку е кажано за нив, изјави Ацо Јовановски-Реган, кој бил дел од резервните припадници на Армијата во конвојот од Прилеп.

Од одборот на бранителите исто така сметаат дека треба подостоинствено одбележување на местото на настанот.

-Како и претходните години и оваа година се помал е бројот на луѓе за чествување на овој настан. Причините не ни се познати, но некој очигледно работи овој настан полека да се заборава. Затоа што и оваа година како и минатата година никој од државните власти тука на местото не истакна ниту еден збор зошто се дојде овде и што е тоа што денес одбележуваме. Мислам дека Министерството за одбрана ќе смогне сили и подостоинствено ова го чествува, а на бранителите да го даде местото за кое се заслужни. Апелирам и до бранители да смогнат сили да се организираат во смисла да не не заборави нивниот придонес во Република Македонија, изјави Марин Најдов од Одбор на бранители.

На 8 август 2001 околу 10 часот конвој на АРМ беше подмолно нападнат од заседа. При тоа беше погодено едно транспортно возило на Армијата во кое беа осум војници и двајца офицери, сите од резервниот состав. Загинаа Нане Наумоски (48) ,Сашо Китаноски (39) Бранко Секулоски (42), Горан Миноски (29) Ердован Шабаноски (20), Веби Рушитоски (26) сите од Прилеп, Марко Деспотоски (27) од прилепско Новоселани, Љубе Грујоски (31) од прилепско Пашино Рувци, Дарко Велјаноски (27) од прилепско Ропотово, и Пеце Секулоски )29) од прилепско Бело Поле.

МВР: 378 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 378 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

притисни ентер