19 години затвор за обвинетата за убиството на Пино

Затворска казна од 19 години денеска доби Ангела Ѓорѓиевска за убиството на 26 годишниот  Пинета Секондо - Пино....Според пресудата, таа помогнала во извршување на убиството кое согласно доказите го сторил Али Фуркан кој е во бегство....

Судот ја осудува на казна затвор во траење од 19 години, во изречената казна затвор на обивнетата ќе и се засметува и времето поминато во притвор.

22 годишната Ангела Ѓорѓиевска е прогласена виновна за помагање во свирепото убиство на Пинета Секондо – Пино во 2018-та година. При изрекувањето на 19 годишната затворска казна судијката Ленка Давитковска истакна дека меѓудругото во предвид било земено тоа што обвинетата Ангела ниту еднаш во текот на судењето не се покајала за тоа што го направила. Според пресудата, Ангела помогнала во извршувањето на убиството, кое според доказите на обвинителството го сторил Али Фуркан, кој е во бегство.

,,Како отежнувачки околности ги ценеше видот карактерот и тежината на кривичното дело, степенот на кривична одговорност, јачината на загрозување и повредата на заштитното добро со оглед дека е лишено од живот младо лице на возраст од само 26 години, потоа мотивот, начинот на сторување и околностите на сторување на делото.

Обвинетелката Лидија Раичевиќ по рочиштето кажа дека надлежните служби преземаат активности за пронаоѓање на избеганот Фуркан Али, за потоа да му се суди..

“ ..Не може да му се суди во отстуство затоа што неопходно е да биде тука, да ја даде својата орбрана, делото е тешко и самите гледате дека казната е висока “

Адвокатот на осудената Ангела пресудата ја оцени како срамна, а најави и жалба.

“ Во конкретниот случај треабше јавноста да ги чуе доказите на обвинителството дека нема ниту еден аргумент, а се надевам дека ќе има моќ надвор од медиумскиот притисток Апелациониот суд да одлучува по доказите.”

Сега осудената со првостепена пресуда, според истрагата на обвинителството првично договорила средба меѓу нејзе и Пино, но и Фуркан, иако знаела дека тој сака да изврши убиството.. Тројцата се упатиле во обиколницата во близина на скопското село Арачиново. Таму настанала расправија во која Пино бил убиен со пушка. Ангела и извршителот го ставилe телото во багажникот од автомобилот и и го сокриле во дупка по патот кон Љуботен.

По пресудата мајката на Пино, преку Фејсбук изрзи незадоволствоод висината на затворската казна, за осудената бара доживотен затвор.

И покрај вечерашниот неуспех, Роналдо ја испиша историјата на Јувентус

И покрај победата од 2: 1 против Лион во Торино , Јувентус нема да продолжи со натпреварите во Лигата на шампионите.

Со голот против Лион во осмина финалето од Лигата на шампионите, 35-годишниот Кристијано Роналдо стана играч со најмногу голови во една сезона во историјата на Јувентус.

Тоа беше 36-тиот гол на португалскиот напаѓач оваа сезона, со што го собори 95-годишниот рекорд на Ференц Хизрез. Подоцна, Роналдо постигна уште еден погодок во голот на Лион со топовски шут, па стигна до 37. гол оваа сезона.

Од 37 гола дури 14 се постигнати од пенал. Тој исто така има седум асистенции, а оваа сезона, по две години, успеа да постигне гол од слободен удар.

Минатата сезона, во својата прва сезона во Јувентус тој постигна 28 гола со 11 асистенции.

Канада побара милост за своите граѓани осудени на смрт во Кина

Канада е „сериозно загрижена“ од одлуката на Кина да му изрече смртна казна на четвртиот Канаѓанец за обвиненија за шверц на дрога и побара милост за сите Канаѓани кои се соочуваат со смртна казна во таа земја.

Ова денеска го соопштија претставници на канадското Министерство за надворешни работи.

Смртната казна против Канаѓанецот Је Џанхуи, осуден за трговија и производство на дрога, е втора ваква одлука на кинескиот суд за неколку дена.

„Две смртни казни изречени на канадски граѓани во последниве денови е многу загрижувачки“, рече портпаролката на канадското Министерство, Ангела Савард.

Канада се спротивставува на смртна казна во сите случаи, каде било, додаде таа.

„Канада постојано му го пренесува на Кина силното спротивставување на смртната казна и ќе продолжи да го прави тоа“, додаде таа.

„Канада бара милост за сите канадски државјани осудени на смрт и ја повикуваат Кина да покаже милост кон господинот Је“, рече портпаролката.

Французите добија предупредување: Носете маски , иако е жешко

Францускиот министер за здравство Оливие Веран ги повика своите сонародници да ги почитуваат мерките против коронавирусот, и покрај жештината, што го отежнува носењето маски.

„Франција продолжува, Французите треба да продолжат“, рече министерот како одговор на прашањето за проблемот, особено за компаниите, во спроведувањето на здравствените мерки како што се носењето маски на топлото време.

Ризикот од пренесување со прскање на капки низ воздухот ги оправдува преземањето на сите можни средства за борба против вирусот, рече тој, мислејќи на носењето маски.

Носењето маски е задолжително во Франција на затворени јавни места, а сега во десетици градови е задолжително и на отворено.

Носењето маски, на пример, ќе биде задолжително од утре во најпосетуваните области на Марсеј, втор по големина град во земјата, а веќе е воведено од денес на дината Пилатес, највисоката песочна дина во Европа висока 102,5 метри, што ја посетуваат по два милиони луѓе годишно.

Министерот го посети старечкиот дом на југозападниот дел на Франција, каде се очекуваат температури од над 42 степени. Топлотниот бран што ја зафати речиси целата земја треба да трае до средината на следната недела.

Бројот на лица тестирани позитивно за коронавирус во Франција е во пораст за 30 проценти, со над 1.500 нови инфекции на ден.

"Ќе надминеме 600.000 тестови неделно. Ние правиме 100.000 повеќе тестови секоја недела од претходната , но тоа не е доволно за да објасниме зошто бројките растат", рече Веран.

Вчера на реанимација имало 390 пациенти, а тој број осцилира помеѓу зголемувањето и паѓањето во последните денови, иако е далеку од 7000 тешки случаи регистрирани на врвот на епидемијата во април.

Норвешка вчера ја стави Франција во „црвената зона“, па патниците кои пристигнуваат во Норвешка од Франција мора да одат во задолжителен десетдневен карантин.

притисни ентер