18- годишниот расист од САД со часови патувал до супермаркетот, каде го извршил масакрот(ВИДЕО)

Најмалку 10 лица загинаа, а тројца се повредени во супермаркет во американскиот град Бафало, во американската држава Њујорк.

Полицијата соопшти дека осомничениот напаѓач бил приведен по нападот, кој се истражува како „злосторство од расна омраза“.

Комесарот на полицијата во Бафало, Џозеф Грамаглиа, рече дека единаесет од тринаесетте застрелани се од афро-американско потекло.

„Ова беше чисто зло“, рече шерифот на округот Ири Џон Гарсија на прес-конференција. „Тоа беше расно мотивирано злосторство од омраза од некој надвор од нашата заедница.“

Гувернерот на Њујорк, Кети Хочул, изјави: „Искрено се надевам дека овој поединец, овој белец кој штотуку изврши злосторство од омраза против невината заедница, ќе го помине остатокот од своите денови зад решетки. И нека рајот му помогне во следниот свет. "

Судските документи го именуваат осомничениот како Пејтон Гендрон, 18-годишник од Конклин, Њујорк. Неколку часа по пукањето, тој е обвинет за убиство од прв степен, за што се изјаснил за невин. Масакрот го пренесувал онлајн, а се истражува дали објавил манифест.

Градоначалникот на Бафало, Бајрон Браун, рече дека осомничениот патувал со часови до супермаркетот Топс Френдли на авенијата Џеферсон, кој се наоѓа на околу 5 милји северно од центарот на Бафало. Тоа е населба со мнозинско црно население.

Според достапните информации, убиецот имал панцир и бил вооружен со автоматска пушка. Тој влегол во супермаркетот, а очевидци велат дека слушнале десетици истрели.

Брејдин Кефарт и Шејн Хил, двајцата на 20 години, изјавиле за Асошиетед прес дека застанале на паркингот токму во моментот кога напаѓачот се обидувал да го напушти местото на настанот. Тие рекле дека носел маскирна облека, црн шлем и нешто што личело на пушка.

„Тој стоеше таму со пиштол кон брадата. Не разбравме што се случува и зошто тоа дете имаше пиштол на лицето“, рече Кефарт. Тој рече дека го виделе како клекнал на колена, а полицајците потоа го уапсиле.

„Слушнав истрели. Истрели, истрели и истрели“, изјавил тој за локалните весници. „Звучеше како работите да се распаѓаат“, изјавил Вил Г., вработен во супермаркетот Топс, за Buffalo News.

Еден од полицајците кои биле на местото на настанот им рекол на новинарите: „Тоа е како да влегувате во хорор филм, но сето тоа е реално. Тоа е како Армагедон. Беше толку интензивно“.

Шаќири на ФБ: Од септември наставниците ќе имаат за 15 проценти повисоки плати

 Конечно постигнавме договор со СОНК.  Од септември наставниците ќе имаат 15 проценти повисоки плати, напиша вечерва министерот за образование и наука Јетон Шаќири на „Фејсбук".

Во фејсбук статусот, Шаќири вели дека секогаш ќе се труди да ги подобрува условите на наставниот кадар.

– Им се заблагодарам на соработката на Владата и на сите што придонесоа за овој процес успешно да се финализира, напиша министерот Шаќири.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

притисни ентер