Стејт департментот загрижен поради кинеските пловила близу Филипини

​САД ја предупредија Кина на потезите што Филипините и Тајван ги нарекоа „крајно агресивни", предупредувајќи го Пекинг за обврските на Вашингтон кон своите партнери, додека двете суперсили ги засилуваат поморските активности во Јужнокинеското Море.

– Вооружениот напад врз филипинските сили, пловни објекти и авиони во Пацификот, вклучувајќи го и Јужнокинеското Море, ќе предизвика реакција кон обврските од договорот за одбрана меѓу САД и Филипините, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

– Ја споделуваме загриженоста на нашите филипински сојузници за континуираното групирање на кинески воени бродови во близина на гребенот Витсун, додаде тој.

Повеќе од 200 кинески пловила првпат беа забележани во близина на гребенот на 7 март, околу 320 километри западно од островот Палаван, во рамки на ексклузивната економска зона на Филипините. Оттогаш, пловилата се проширија на поголема површина во Јужнокинеското Море, во рамки на зоната дефинирана од Меѓународниот арбитражен суд во Хаг.

Манила со недели го повикува Пекинг да ги повлече своите поморски сили, тврдејќи дека нивното присуство е нелегално.

Тензиите се зголемуваат и на Тајван, за кој Пекинг тврди дека е дел од Кина, чија влада вчера извести за упад на 15 кинески авиони во нејзиниот воздушен простор.

Тајван ја предупреди Кина дека ќе се брани „до последниот ден", доколку е потребно.

– САД имаат капацитет да се спротивстават на секое прибегнување кон сила што би ја загрозила безбедноста или социјалниот или економскиот систем на тајванскиот народ, рече Прајс, повикувајќи се на Законот за односи со Тајван, според кој САД треба да обезбедат безбедност на островот за да може да се брани од Кина.

Ауди го претстави А6 во е-трон изведба (ВИДЕО)

„Ауди“ го претстави „Ауди А6 е-трон“ во концептно издание на автосалонот во Шангај, најавувајќи пристигнување на нови електрични модели.

Единствено заедничко со името на моделот, што многумина го перцепираат како најдобро во сегментот, се димензиите. Концептот е со должина од 4,96 м, широк е 1,96 м и висок 1,44 м. Важно е дека ја користи платформата PPE (Premium Platform Electric), која во иднина, покрај овој модел, ќе ја користат и новите Q5 и Q6, секако во електрични е-трон верзии. Платформата е развиена со Porsche, така што ќе ја користи новиот Macan, а првиот производствен модел ќе биде претставен на пазарот за една година.

Првите впечатоци се дека Ауди нема многу да ги промени производните перформанси. Имено, многумина веќе велат дека новиот A6 може да се види, макар и со мали измени, бидејќи овој има Sportback архитектура со пет врати, па затоа е поблиску до новиот A7.

Најголемите новини во изразот на дизајнот на Ауди се натамошно подобрување на аеродинамиката (cW = 0,22), со поизразен дифузер, затворената предна решетка и поставување нови отвори за ладење на погонот. Нијансата на бојата на Heliosilver со 3Д ефект и поизразената рефлексија и новата генерација на LED светла со дигитална матрица се погрижија за другата страна на концептната приказна. Нивната резолуција е толку добра што фаровите на ѕидот можат, доколку е потребно, да проектираат филм или видео игра.

На задната страна е поставена следната генерација на OLED светла со безброј опции за персонализација на графиката.

Во средината на возилото е батерија со капацитет од 100 kWh, и носи технологија од 800 волти. 10 минути полнење значи и опсег од 300 км, додека полнењето од 5 до 80% трае точно 25 минути. Опсегот е 700 км.

Двата електромотори даваат максимум 350 kW и 800 Nm, што во комбинација со quattro погон значи врвни перформанси. Почетниот модел со еден мотор ќе може да достигне 100 км / ч за помалку од 7 секунди.

И додека моделот на Porsche на платформата PPE (Macan) нема да се произведува во Кина, оние од Audi исто така ќе доаѓаат од Кина, поточно фабриката FAW. Да потсетиме, платформата PPE ќе се користи за модели од големи серии, додека ексклузивците како Audi e-tron GT и Porsche Taycan ќе ја користат платформата J1.

„Кралска тага“- Кралицата Елизабета снимена прв пат по погребот на принцот Филип

Два дена по погребот на принцот Филип, кралицата Елизабета е снимена како вози сама низ градините на Фрогмор, нејзиното омилено место што редовно го посетува кога е во замокот Виндзор.

Кралицата често го поминува своето слободно време кога е во Виндзор и ги носи таму своите кучиња на прошетка. Патем, од куќата Фрогмор каде што моментално се наоѓа, е оддалечено само неколку минути.

Извори од палатата за „Сан“ велат дека кралицата наоѓа мир во градините Фрогмор по смртта на нејзиниот сопруг.

Фотографиите на кралицата во автомобилот трогнаа многу Британци, а „Сан“ ги објави под наслов „кралска тага“.

Инаку, кралицата е во капелата Св. Џорџ седеше сама за време на погребот, поради епидемиолошките мерки. Британскиот водител Пирс Морган објави фотографија од кралицата на клупата и напиша: „Има ли потажна фотографија од оваа?“

Играчите на Лидс со специјални маици го дочекаа Ливерпул, откако премина во Суперлигата

Пред натпреварот помеѓу Лидс Јунајтед и Ливерпул во рамките на 32. коло од Премиершипот, играчите на домашниот тим истрчаа во специјални маици.

Фудбалерите на Лидс ги искажаа своите ставови за новоформираната Европска Супер лига во која вечерва ќе учествува нивниот ривал на Еланд Роуд.

"Лига на шампиони: Заработете пари. Фудбалот е за навивачите".

Да потсетиме, Реал, Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем објавија дека постигнале договор за создавање на ново натпреварување.

притисни ентер