„Само Вистина” со Александар Пандов и Љупчо Зиков 19.9.2023 - дел 1

Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

Храната на Олимпијадата како културно-еколошки предизвик

За време на Олимписките и Параолимписките игри Франција ќе пречека гости од целиот свет, а според проценките, на учесниците ќе им бидат послужени над 13 милиони оброци.

Од појадок до вечера, од сендвичи до „шведска маса“, Париз 2024 ќе се потруди да ги задоволи потребите на спортистите, доброволците, гледачите и медиумите, се наведува на страницата на Олимпијадата. Во земјата на гастрономијата и со оглед на главните климатски и еколошки предизвици во денешниот свет, тоа е оперативно-културно-еколошки предизвик кojшто сите вклучени ќе треба да го прифатат.

Организаторите имаат намера да го искористат настанот како можност да се истакнат креативноста, квалитетот, квантитетот и одржливоста околу храната на вака голем меѓународен настан.

Франција во подготовките на менито вклучи 120 организации и 200 спортисти.

Спортистите првенствено ќе се хранат во Олимпиското село, коешто ќе биде најголемиот ресторан во светот, нудејќи различни кујни за нутритивните потреби и културните навики на 15.000 спортисти од 208 држави и територии. Ќе можат да се пробаат различни јадења од производи и намирници со потекло од француското подрачје. Заеднички именител на сите нив е здравата, гурманска и креативна храна, со повеќе опции по пристапни цени.

Втора водечка тема во американските медиуми - Кого Харис ќе избере за потпретседател

 Втора водечка тема во американските медиуми по повлекувањето на Џо Бајден од претседателската трка и неговата поддршка за Камала Харис е - кого Харис ќе го избере за потпретседател.

Еј-Би-Си, Си-Ен-Ен и Ју-Ес-Еј Тудеј исто така претставуваат листи на можни кандидати во оваа насока.

Гувернерката на Мичиген, Гретчен Витмер

Таа има 52 години и е една од водечките фигури во Демократската партија во последните години. Витмер е на чело на Мичиген - клучна држава во претседателската трка - од 2019 година. Таа беше членка на законодавниот дом на Мичиген од 2001 до 2006 година и на Сенатот на Мичиген од 2006 до 2015 година. Ако Харис ја избере за потпретседателка, тоа ќе биде првиот тандем жена претседател-потпретседател во историјата на САД.

Гувернерот на Северна Каролина, Рој Купер

Купер, кој има 67 години, стекна национална слава говорејќи во одбрана на правата на трансродовите. Тој е гувернер на државата по втор мандат. Според Њујорк Тајмс, тој е меѓу „појавните фаворити“ да биде потпретседател на Харис. Самата Харис отворено проговори за добрите односи што ги има со него. Купер веќе му се заблагодари на Бајден за она што го направи како претседател и изрази длабока благодарност за него, нарекувајќи го пријател.

Гувернерот на Пенсилванија, Џош Шапиро

Шапиро (51) е гувернер на државата од минатата година, а претходно ја извршуваше функцијата јавен обвинител таму од 2017 до 2023 година. Вчера тој ја пофали одлуката на Бајден да се повлече од трката, но не кажа ништо за Харис. Според извори, Шапиро и Харис разговарале телефонски вчера.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом

Има 56 години и е една од највлијателните личности во Демократската партија. Тој сега служи втор мандат како гувернер на Калифорнија. Досега тој беше еден од најгласните поддржувачи на Бајден. Њусом е поранешен градоначалник на Сан Франциско. Тој ги поддржува правата за абортус, тема што Харис ја зема при срце.Тој веќе изрази поддршка за Харис.

Гувернерот на Кентаки, Енди Бишер

Бишер има 46 години и го отслужува својот втор мандат како гувернер на Кентаки. Тој претходно служеше како државен обвинител таму од 2016 до 2019 година. Тој беше поддржувач на Бајден и учествуваше во кампањи за собирање средства за кампањата на претседателот.

Гувернерот на Илиноис, Џеј Роберт Прицкер

Прицкер е милијардер познат по тоа што донираше милиони на Демократската партија низ годините. Тој има 59 години и е гувернер на Илиноис од 2019 година.

Министерот за транспорт, Пит Бутиџиџ

Тој има 42 години и се кандидираше за претседателската номинација на Демократската партија во 2020 година.

Дел од светските весници за одлуката на Бајден да се повлече од трката за реизбор

 Бајден ја донел оваа одлука дури по долга дискусија со двајца негови најблиски соработници, Стив Рикети и Мајк Донилон. 

Тие го посетија во неговиот дом во Делавер за да го убедат дека по неговиот настап за време на дебатата против Доналд Трамп, нема шанси да го победи републиканскиот кандидат во ноември, пишува Политико.

Двајцата му ја пренесоа загриженоста искажана од американските конгресмени, укажаа на забавувањето на протокот на донации и му ги донесоа анкетите на јавното мислење подготвени од неговиот изборен штаб за прв пат по два месеци. Бројките беа мрачни: Бајден не само што заостануваше зад Трамп во шест клучни држави, туку и загуби на места како Вирџинија и Ново Мексико каде демократите не планираа да трошат огромни ресурси за да победат.

Со оглед на тие информации и сознанието дека многу од неговите поранешни колеги од Сенатот ќе се приклучат на кампањата за притисок на јавноста, ненадејното повлекување му даде на претседателот најдобра шанса да изгледа дека одлуката е донесена по негови услови. Чекорот, кој му овозможи да го зачува своето достоинство, беше од големо значење за неговата сопруга Џил Бајден, изјавија информирани извори за Политико.

Сега актуелниот потпретседател презема чекори за да ја преземе контролата врз радикално променетата трка за претседателски кандидати, пишува Њујорк Тајмс. Откако Бајден го објави своето пензионирање и ја објави својата поддршка за Харис, многу други демократски лидери брзо го следеа примерот, застанувајќи на нејзина страна.

Ниту еден од водечките демократи не изразил намера да се натпреварува со неа за претседателската номинација на Демократската партија, иако некои од нив се уште не ја објавиле својата поддршка, вклучително и поранешниот претседател Барак Обама, забележува американското издание.

Изненадувачката одлука на претседателот сепак ја става Демократската партија во невидена ситуација да се обиде во последен момент да избере нов претседателски кандидат, забележува Вашингтон пост.

-Повлекувањето на Џо Бајден од претседателската трка е повлекување на вистински државник, oбјави францускиот магазин „Поин“.

Бајден со чест им служеше на САД пет децении: прво како сенатор, потоа како потпретседател на Барак Обама и на крајот на највисоката функција во земјата. За време на самиот негов мандат, тој имаше мешавина од успеси и неуспеси, вклучувајќи ја и неговата економска политика и катастрофалното повлекување од Авганистан. Конечно, тој одлучи да стане најстариот претседателски кандидат во историјата на САД и неколку недели ризикуваше да остане во историјата како модерен крал Лир - како човек кој не може да го прифати неговото пензионирање, дури и ако тоа значи дека целата партија треба да плати цената.

Но, неговата одлука да ја повлече својата кандидатура гарантира дека ќе остане запаметен како вистински државник. Личност способна да ја стави својата земја пред своите лични интереси - иако му требаа неколку недели да одлучи за ова, додава публикацијата.

Сега Камала Харис излегува од сенка и стапнува во центарот на вниманието, забележува француското издание „Либерасион“. Веднаш по неговото повлекување, Џо Бајден ја објави својата поддршка за неговиот потпретседател, кој потоа и официјално ја објави својата намера да ја „победи оваа номинација“. Таа сега е фаворит да стане демократска кандидатка за соочување со Доналд Трамп.

Сега Камала Харис има силна позиција во таборот на демократите, забележува француски „Монд“. И покрај првичните сомнежи за нејзината кандидатура, потпретседателката ја доби поддршката од Џо Бајден и од неколку ривали во трката за номинација на демократите, кои се обидуваат да не создадат поделба во партијата.

Таа направи паметен потег со тоа што одби да ја земе својата номинација здраво за готово и рече дека сака да ја „заработи“. Сега, ако се биде како што се очекуваше, почнуваат најважните 107 дена од нејзиниот живот. Облогот е можност да стане првата жена црнкиња избрана во Белата куќа, нагласуваат во „Монд“.

Меѓународните реакции не задоцнија, нагласува француски „Фигаро“.

Кремљ најави дека внимателно ќе ја следи трката за претседателски кандидати во САД и нагласи дека „многу работи можат да се променат“ во преостанатите четири месеци.

Германскиот канцелар Олаф Шолц истакна дека одлуката на Џо Бајден „заслужува почит“. Британскиот премиер Кир Стармер рече дека ја „почитува“ одлуката на Бајден.

-Знам дека, како и во текот на неговата извонредна кариера, тој ја донесе својата одлука врз основа на она што тој веруваше дека е најдобро за американскиот народ, нагласи тој на „X“. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, исто така, ја поздрави одлуката на својот американски колега, велејќи дека тој ја направил вистинската работа со оглед на неговата возраст и нарушено здравје.

И другите европски лидери ја пофалија одлуката на Бајден, забележува португалското издание „Público“: Шпанскиот премиер Педро Санчез ја пофали „храбрата и достоинствена одлука на американскиот претседател, дефинирајќи ја на „X“ како „голем гест на голем претседател кој отсекогаш се борел за демократија и слобода“.

Ирскиот премиер Сајмон Харис му се заблагодари на Бајден за неговото „глобално лидерство и пријателство“, потсетувајќи дека без оглед на позициите што ги има, Бајден секогаш го поддржувал мирот во Ирска.

Сега водечките личности во Демократската партија ја покажаа својата поддршка за Камала Харис, а протокот на донации заживеа, пишува во насловот на британскиот весник „Гардијан“.

Камала Харис вети дека ќе го победи Доналд Трамп и неговата „екстремна“ политичка програма, забележува британски „Телеграф“. Се смета за веројатен следен кандидат на Демократската партија, Харис која рече дека „ќе стори се што е во нејзина моќ“ за да го спречи Трамп повторно да влезе во Белата куќа.

-Имаме 107 дена до денот на изборите, рече таа во изјавата. „Заедно ќе се бориме. И заедно ќе победиме“.

Изборниот штаб на Трамп го гледаше Бајден како најлесниот можен противник, а анкетите покажуваат дека гласачите се загрижени за неговата напредна возраст. Сега, сепак, годините играат против републиканскиот кандидат, како и способноста на Харис да ги привлекува гласовите на жените, нагласува „Телеграф“.

Камала Харис веќе ја обезбеди поддршката од некои од најголемите донатори на демократите, зацврстувајќи ја својата позиција како фаворит за освојување на партиската номинација само неколку часа откако Џо Бајден го објави своето пензионирање. Тој самиот ја донесе одлуката откако неколку партиски лидери и донатори изразија подготвеност да се соберат зад кандидатурата на потпретседателот, според упатени извори на кои се повикува Фајненшл тајмс.

Во вториот квартал од оваа година, поранешниот претседател Доналд Трамп успеа да собере повеќе средства од Бајден, покажуваат податоците објавени оваа недела. Групите за собирање средства за поддршка на Трамп ги надминаа про-Бајден групите за речиси 100 милиони долари меѓу април и јуни, а собирањето средства на Бајден се очекуваше да биде уште полошо во јули. Но, Харис собра повеќе од 46,7 милиони долари за седум часа од почетокот на неговата кампања вчера - повеќе од тоа што двајцата успеаја да соберат во нивниот најдобар ден за време на оваа претседателска кампања, според податоците од платформата за собирање средства ActBlue.

Додека другите демократи би можеле да бидат заинтересирани да се кандидираат, фактот што Харис веќе била вклучена во кампањата на Бајден и дава важна финансиска предност бидејќи ќе има лесен пристап до веќе собраните 96 милиони долари.

Харис ја обезбеди клучната поддршка од Клинтонови, проследена со поддршка од црното конгресно и хиспанското друштво - што го прави малку веројатно дека некој од највисоките демократи ќе ја предизвика, според демократската партија за собирање средства од Западниот брег.

„Фајненшл тајмс“ го цитираше и Роџер Алтман, основач на инвестициската банка „Еверкор“, според кого Харис е најдобрата опција за демократите.

-Претседателот Бајден донесе храбра одлука денес“, рече вчера Алтман. „Тој ја поддржа перспективата за поразување на Доналд Трамп и зачувување на американската демократија и владеење на правото“, нагласи инвестицискиот банкар.

притисни ентер