Кој и зошто, дозволи журки и неред во Охрид среде епидемијата?

Бизарни журки како да нема епидемија, купишта расфрлан смет, неколку кривични пријави, казни за неносење маски, жена почина откако беше прегазерна со кола од 19 годишник. 

Полицајци пукале при брканица со глисер и комплетна разочараност кај совесните граѓани. Ова е епилогот од празничнито продолжен викенд во Охрид. Тоа што медиумите предупредуваа дека може да се случи се оствари, а здравствениот епилог од неоговорното и себично однесување на некои наши сограѓани ќе го видиме за околу една недела...

По сликите и видеата од викендов што измина многумина се прашуваат кој и зошто, дозволи ваково однесување кое беше лесно да се предвиди. Полицијата смета дека тие сториле се што е во нивна надлежност, а и покрај тоа што охридската полиција изминативе денови поднесе вкупно 251 казна за неносење маска, најавија дека времето за апели и дефинитивно истече, а казнувањето ќе биде поинтензивно.

Не само елементарното непочитување на мерките за заштита, посистелите во Охрид демонстрираа и исклулително ниска еколошка, а некои кажаа и цивилизациска свест. Локалните комунални служби не можеа да го дочистат тоа што дел од граѓаните го оставија зад себе. Светол пример е ова момче, кое реши само да ги исчисти охридскиот кеј...

Инаку, полицијата на Охридското езеро викендов мораше и да пука во воздух во обид да запре глисер со албански ознаки, кои од водите крај Радожда се движел кон селото Лин во Албанија и предизвика граничен инцидент.

Според информациите на МВР во глисерот имало предмети за кој полицијата смета дека потекнуваат од кривично дело, но место да застанат на наредба на патролата двајцата мажи кои управувале со пловилото избегале.

Џенифер Анистон онлајн кон Бред Пит:Толку си секси! (ВИДЕО)

Она што фановите на Бред Пит и Џенифер Анистон го чекаа веќе 15 години конечно се оствари. Поранешниот пар се најде повторно заедно на малите екрани, а многумина тврдат дека меѓу нив имало искри.

Двајцата со уште неколку познати актери вчеравечер го прочитаа Fast Times at Ridgemont High.

Бред го играше Бред Хамилтон, додека Џен ја играше Линда, девојката во која е заљубен. Значи, беше навистина интересно кога ennенифер требаше да рече: "Еј, Бред, знаеш дека секогаш мислев дека си симпатичен. Толку си секси".

За сето тоа придонесе Морган Фримен, кој беше раскажувач, па во моментот кога ликот на Бред отиде во тоалет, тој рече: „Бред се одлепи“.

Иако оригиналната верзија на Fast Times at Ridgemont High има топлес сцена, Џенифер цело време беше облечена.

Претставата собра средства за хуманитарната организација CORE, што им помага на погодените од пандемијата на коронавирус.

Во шоуто играа и Шиа ЛаБеуф, Џулија Робертс, Метју Меконахи, Џими Кимел, Џон Леџенд, Хенри Голдинг, Дејн Кук и Шон Пен.

И денеска голем број починати и заразени

Црниот биланс за починати и заразени од коронавирусот и натаму се зголемува.

Додека лекарите велат дека треба да се почека за да се потврди дали ова зголемување е почеток на најавениот есенски бран и земјите од регионот бележат слично зголемување.

На темата епидемија и последици од истата од пред Владата ја вклучуваме колешката Сања Трајковска Ставров.

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за замници министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредни други општествени области кои се под надлежност на извршната власт, истакна премиерот Заев. 

Списокот со предлози за заменици министри испратен до Собранието. Имињата на новите функционери и нивните биографии премиерот Заев попладнево ги доставил до пратениците. Од вкупно 16 заменички места СДСМ и помалите партии од коалицијата добиваат девет места, ДУИ пет, а БЕСА две.

Од листата може да се заклучи дека Заев се одлучил за поголеми промени во вториот ешалон од извршната власт.

Па, звучи имиња кои досега ги извршуваат заменичките функции во министерства не се најдоа меѓу новите кандидати. Андреј Жерновски го напушта заменичкото место во МБР и на негово доаѓа Фатмире Исаки на предлог на ДПА. Јани Макрадули во министерството за животна средина ќе го замени Христина Оџаклиевска, кадар на ДОМ. Како и

Зоран Маневски од НСДП е предложен за заменик во економија. Долгогодишниот новинар Зоран Димитровски, како предлог Демократски сојуз, ќе седне во заменичката фотелја во локална самоуправа. Димитар Ковачевски е предложен за заменик министер во финансии. Трајан Димковски довечерашен министер за земјоделство, сега преминува во заменичкото место. Енвер Хусејин за труд и социјална политика, а Илхан Рахман за политички систем. Александар Бајдевски во информатичко општество и администрација.

ДУИ уште пред неколку дена ги објави кандидатите од своите редови. Агим Нухи оди во правда. Назим Буши – МВР, Башким Хасани за одбрана, доктор Илир Хасани во здравство, Беким Реџепи – транспорт и врски. БЕСА ќе има заменици во култура и во образование и наука.

По доставениот предлог се очекува веќе од понеделник предлозите да се најдат на пленарна седница на Собранието.

притисни ентер