„Flightradar“ во еден ден следен рекордни над 250 000 летови

„Flightradar“ сними неверојатна сцена на небото.

Интернет сервисот „Flightradar“ кој служи за следење на авионите во реално време преку нивните транспондери ADS-B, се пофали со рекордот.

Имено, минатиот четврток тие следеле вкупно 251.829 летови, што е првпат да забележат повеќе од 250.000 летови во еден ден.

Бидејќи на северната хемисфера започна летната туристичка сезона, се очекува наскоро овој рекорд повторно да биде соборен.

Голем број твитерџии која ја видела објавата на „Flightradar“ забележале „дупка“ на територијата на Украина, каде поради воени операции нема прелети на цивилни авиони.

Украина целосно го затвори својот воздушен простор за цивилни авиони на 24 февруари 2022 година, денот кога започна нападот на Русија, а повремено се зборуваше во јавноста дека некои цивилни летови може да бидат обновени, што не се случи.

Почина поранешниот италијански претседател Наполитано

Поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано, поранешен комунист кој помогна во водењето на Италија преку должничката криза во 2011 година, почина на 98 -годишна возраст, објави канцеларијата на Премиерот.

Наполитано имаше блиска врска со папата Бенедикт XVI. И тој беше еден од ретките луѓе кои беа предупредени од шокантната оставка на Бенедикт во февруари 2013 година. Кабинетот на премиерката Џорџија Мелони изрази сочувство од италијанската влада на семејството Наполитано.

Италијанското претседателство е во голема мерка церемонијално, но Наполитано ги искористи своите овластувања кон крајот на 2011 година за да ја олесни должничката криза со назначување на технократот од Европската комисија Марио Монти да ја води владата по оставката на премиерот Силвио Берлускони.

Две години подоцна, тој формираше голема коалиција под водство на централно-левичарскиот политичар Енрико Лета по неубедливите парламентарни избори, со што уште еднаш ја извади земјата од ќор-сокакот. Наполитано стана претседател во 2006 година и беше избран за втор седумгодишен мандат во 2013 година. Тој поднесе оставка во 2015 година заради неговата напредна возраст.

За време на неговата политичка кариера што започна во раните 50 -ти години на минатиот век, тој бил избиран во италијанските и европските парламенти и вршеше должност министер за внатрешни работи и спикер на долниот дом на парламентот.

Софија Вергара за прв пат се огласи по разводот: Секогаш има простор за добри работи

Софија Вергара за прв пат проговори за нејзиниот развод откако таа и нејзиниот наскоро поранешен сопруг Џо Манганиело објавија дека се разделуваат по седум години брак.

„Многу работи се променија, ми се случија многу лоши, луди и добри работи“, изјави таа за Entertainment Tonight.

Актерката истакна дека имала напорна година, но дека не може да се пожали. "Имав добри, добри времиња. Секогаш има простор за добри работи кои доаѓаат", рече таа. Таа додаде дека со нетрпение ги очекува работите што ѝ доаѓаат, оптимист е и со нетрпение ја очекува новата серија во која глуми.

Станува збор за претстојната серија во која Вергара глуми нарко бос. Новиот проект доаѓа во јануари следната година, а многумина со нетрпение го очекуваат бидејќи доаѓа од креаторите на хит серијата Narcos. Колумбискиот режисер Андрес Баиз ги режираше сите шест епизоди.

Инаку, Џо и Софија веста дека се разведуваат ја објавија во јули оваа година, а само два дена подоцна официјално поднесоа барање за развод и изјавија дека датумот на разделба е 2 јули.

Манганиело (46) неодамна беше фатен како излегува од теретана со наводната нова девојка, актерката Кејтлин О'Конор, која има 33 години, 18 години помлада од Софија, која има 51 година.

Активистите кои ја обоија Бранденбуршката порта, со закана за маратонот во Берлин

Активисти од германското движење Letzte Generation се закануваат дека ќе го затворат Берлинскиот маратон во недела, една недела откако со спреј го бојадисаа споменикот кај Бранденбуршката порта, целта на настанот.

„Ќе го прекинеме маратонот. Не можеме да побегнеме од климатската катастрофа“, велат од движењето, без да наведат дополнителни детали. Letzte Generation веќе се обиде на 12 септември, во заедничка акција со француското движење Derniere Renovation, да го прекине фудбалскиот натпревар меѓу Германија и Франција во Дортмунд.

Акцијата не успеала, а пред тоа биле уапсени четворица активисти.

Меѓутоа, во неделата, активистите успеаја да ја испрскаат Бранденбуршката порта, најпознатиот споменик во Берлин, за да повикаат на забрзување на излезот од фосилните горива и поактивна борба против глобалното затоплување. Чистењето на портата, изградена на крајот на 18 век, сè уште не е завршено бидејќи е неопходно да се нанесе специјален производ за отстранување на обоените честички на блоковите.

„Се надеваме дека нема да се случи ништо лошо во однос на демонстрациите, но имаме планови да се справиме со такви случаи“, рече Јирген Лок, генерален директор на маратонот.

„Организаторите и берлинската полиција работат заедно за да обезбедат непречено одвивање на трката“, додаде тој, апелирајќи „секој што има намера да протестира да не се меша директно во настанот“.

притисни ентер