„Часовникот на судниот ден“ никогаш не бил поблиску до апокалипса

Научниците од Билтенот на атомските научници го поставија својот часовник на судниот ден, наменет да ги илустрира егзистенцијалните ризици за светот, на 90 секунди до полноќ.

Тоа е најблиску до полноќ што некогаш бил часовникот откако првпат бил воведен во 1947 година, пренесува Гардијан.

Рејчел Бронсон, претседател и извршен директор на Билтен, рече дека одлуката за поместување на часовникот од минатогодишните 100 секунди до полноќ е донесена „во голема мера, но не исклучиво, поради зголемените опасности од војната во Украина“. Стрелките на часовникот на Судниот ден биле на 100 секунди до полноќ од јануари 2020 година.

Научниците истакнаа дека договорот за нуклеарно оружје меѓу Русија и САД е „загрозен“. „Доколку двете страни не ги продолжат преговорите, договорот ќе истече во февруари 2026 година. Ова ќе доведе до уште пожестока трка во нуклеарно вооружување и ќе ја зголеми можноста за нуклеарен конфликт“, додаваат тие.

Часовникот на Судниот ден, хипотетички часовник кој мери колку сме далеку од апокалипсата, е дизајниран од научници. Тоа го претставува судот на водечките научници и безбедносни експерти за заканите за човековото постоење. Одлуката за времето што го покажува часовникот на Судниот ден ја носи тим научници, меѓу кои има и 13 добитници на Нобелова награда.

Нивото на жртви се одредува со анализа на податоци кои се движат од информациска војна до опасните технологии како што се фалсификувани видео и звучни снимки или степенот на милитаризација на просторот и развојот на хиперсонично оружје.

„Покажуваме колку светот е блиску до катастрофа во секунди - не часови или минути“, рече Рејчел Бронсон, претседател на Здружението на атомски научници, објавувајќи ја промената.

Во 1947 година, часовникот беше поставен на седум минути до полноќ, а досега најкритичните години, кога отчукувал две минути до полноќ, биле 2018 и 2019 година поради неуспехот во борбата против климатските промени и нуклеарната трка и 1953 година поради американските и руските нуклеарни обиди. Најбезбедна година била по завршувањето на Студената војна, 1991 година, кога покажал 17 минути до полноќ.

Пред пандемијата на Ковид-19, објавувањето на положбата на раката се случувало секоја година во Националниот прес-клуб во Вашингтон, но сега тоа се прави од канцеларијата на Билтенот на Универзитетот во Чикаго. Веднаш од другата страна на улицата е родното место на атомската ера.

Таму во 1943 година Енрико Ферми го демонстрираше самоодржливото расцепување на атомите, експеримент што доведе до развој на атомска бомба. Местото е обележано со скулптура на Хенри Мур која прикажува атомска експлозија.

Уметникот од Чикаго Мартил Лангсдорф ја дизајнирал сликата на часовникот пред 75 години. Нарачана е од научниците кои ја создадоа атомската бомба со која заврши Втората светска војна.

До 1947 година започна Студената војна и тие сакаа да ги предупредат Американците за опасноста од нуклеарен конфликт со Советскиот Сојуз. Тие се надевале дека ќе ги „присилат луѓето да бидат рационални“, вели Јуџин Рабинович, биолог и прв уредник на Билтенот. Билтенот е основан во 1945 година од Алберт Ајнштајн, Џеј Роберт Опенхајмер и други научници кои работеле на проектот Менхетен, кој го произведе првото нуклеарно оружје.

Влада: Произведени 21.229 MWh електрична енергија

21.229 MWh електрична енергија, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и дополнителните снабдувања.

АД ЕСМ на 29.01.2023 година произведe 21.229 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти, соопшти владината прес-служба.

Во Термоелектраните произведени се 14.085 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 7.144 MWh.

Магла има на патниот правец Лисец – Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Намалена видливост до 30 метри поради магла има на патниот правец Лисец – Попова Шапка.

Како што информира АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Блинкен рече дека во врска со Иран, сите опции се на маса

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека сите опции се на маса за да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје.

Блинкен за Ал Арабија истакна дека Иран го отфрлил сегашниот предлог за враќање на нуклеарниот договор, додавајќи дека Вашингтон сè уште верува дека дипломатијата е најефективниот начин за решавање на иранското нуклеарно прашање.

Шефот на американската дипломатија, пред да замине од Каиро за Ерусалим, рече дека САД го поддржуваат иранскиот народ, како и дека одлуката за „промена на режимот“ е исклучиво на граѓаните на таа земја.

– Иранскиот режим го убедува народот дека САД сакаат промена на режимот … Вашингтон со санкции ги казни сите одговорни за репресијата во Иран, рече Блинкен.

Тој нагласи и дека Иран ја поддржува Русија во војната против Украина и оти Техеран испраќа дронови и друго оружје во Москва.

притисни ентер