„Часовникот на судниот ден“ никогаш не бил поблиску до апокалипса

Научниците од Билтенот на атомските научници го поставија својот часовник на судниот ден, наменет да ги илустрира егзистенцијалните ризици за светот, на 90 секунди до полноќ.

Тоа е најблиску до полноќ што некогаш бил часовникот откако првпат бил воведен во 1947 година, пренесува Гардијан.

Рејчел Бронсон, претседател и извршен директор на Билтен, рече дека одлуката за поместување на часовникот од минатогодишните 100 секунди до полноќ е донесена „во голема мера, но не исклучиво, поради зголемените опасности од војната во Украина“. Стрелките на часовникот на Судниот ден биле на 100 секунди до полноќ од јануари 2020 година.

Научниците истакнаа дека договорот за нуклеарно оружје меѓу Русија и САД е „загрозен“. „Доколку двете страни не ги продолжат преговорите, договорот ќе истече во февруари 2026 година. Ова ќе доведе до уште пожестока трка во нуклеарно вооружување и ќе ја зголеми можноста за нуклеарен конфликт“, додаваат тие.

Часовникот на Судниот ден, хипотетички часовник кој мери колку сме далеку од апокалипсата, е дизајниран од научници. Тоа го претставува судот на водечките научници и безбедносни експерти за заканите за човековото постоење. Одлуката за времето што го покажува часовникот на Судниот ден ја носи тим научници, меѓу кои има и 13 добитници на Нобелова награда.

Нивото на жртви се одредува со анализа на податоци кои се движат од информациска војна до опасните технологии како што се фалсификувани видео и звучни снимки или степенот на милитаризација на просторот и развојот на хиперсонично оружје.

„Покажуваме колку светот е блиску до катастрофа во секунди - не часови или минути“, рече Рејчел Бронсон, претседател на Здружението на атомски научници, објавувајќи ја промената.

Во 1947 година, часовникот беше поставен на седум минути до полноќ, а досега најкритичните години, кога отчукувал две минути до полноќ, биле 2018 и 2019 година поради неуспехот во борбата против климатските промени и нуклеарната трка и 1953 година поради американските и руските нуклеарни обиди. Најбезбедна година била по завршувањето на Студената војна, 1991 година, кога покажал 17 минути до полноќ.

Пред пандемијата на Ковид-19, објавувањето на положбата на раката се случувало секоја година во Националниот прес-клуб во Вашингтон, но сега тоа се прави од канцеларијата на Билтенот на Универзитетот во Чикаго. Веднаш од другата страна на улицата е родното место на атомската ера.

Таму во 1943 година Енрико Ферми го демонстрираше самоодржливото расцепување на атомите, експеримент што доведе до развој на атомска бомба. Местото е обележано со скулптура на Хенри Мур која прикажува атомска експлозија.

Уметникот од Чикаго Мартил Лангсдорф ја дизајнирал сликата на часовникот пред 75 години. Нарачана е од научниците кои ја создадоа атомската бомба со која заврши Втората светска војна.

До 1947 година започна Студената војна и тие сакаа да ги предупредат Американците за опасноста од нуклеарен конфликт со Советскиот Сојуз. Тие се надевале дека ќе ги „присилат луѓето да бидат рационални“, вели Јуџин Рабинович, биолог и прв уредник на Билтенот. Билтенот е основан во 1945 година од Алберт Ајнштајн, Џеј Роберт Опенхајмер и други научници кои работеле на проектот Менхетен, кој го произведе првото нуклеарно оружје.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер