„Аџибадем Систина“ и „Борка“ потпишаа Меморандум за соработка

Меморандум за соработка потпишаа денеска Здружението за борба против рак „Борка“ и Клиничката болница „Аџибадем Систина“.

Главниот извршен директор на „Аџибадем Систина“ Јордан Камчев на прес-конференција рече дека борбата со ракот не почнува со дијагнозата, туку многу порано со редовните прегледи, а за таа цел годинава заедно со Здружението „Борка“ ќе ја организираат најголемата кампања во борба против канцерот.

- Ќе ги посетиме сите поголеми градови во Македонија, а врвниот тим специјалисти ќе им бидат на располагање на граѓаните со цел да ја подигнеме свеста за ракот и да ги едуцираме граѓаните за важноста од дијагнозата при редовните прегледи. Сите ќе имаат можност бесплатно да се консултираат со докторите. Првиот дел од кампањата која ќе се реализира во мај ќе биде посветена на карциномот на дојка како најчест карцином кај жените. Од септември фокусот ќе бидат најчестите карциноми во земјата, посочи Камчев.

Од пред три месеци, нагласи тој, овозможивме најсовремен третман на канцер со отворање на Центарот за онкологија, радиотерапија и ПЕТ центарот.

- „Аџибадем Систина“ во грижата кон овие болни направи уште еден чекор, овозможи попуст за сите пациенти со канцер на кои им е потребно снимање на ПЕТ скенот, рече Камчев.

Тој посочи дека одлучиле вториот акцелератор кој го имаат во „Аџибадем Систина“ и е ист како оној на Клиниката за онкологија, за да не чекаат пациентите да им го стават на располагање, по истите цени и за истите услуги кои Фондот за здравствено осигурување ги покрива на Клиниката за онкологија, односно радиотерапијата за пациентите да биде без партиципација. Додаде дека предлогот во врска со тоа ќе го достават до Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Претседателот на Здружението „Борка“ Биба Додева рече дека караванот „Напред розово“ кој годинава ќе го организираат заедно со „Аџибадем Систина“ ќе се одржи на 17 мај, со цел да се подигне свеста кај луѓето за навремени прегледи.

Македонка Шурдовска, член на Здружението „Борка“, рече дека таа пред 10 години се соочила со карцином на дојка. Посочи дека многу се грижела за нејзиното здравје и ги слушала советите на лекарите дека превентивата е клучот на излекувањето на една болест.

- Во мојот случај карциномот на дојката го открив со самопреглед по што отидов на прегледи. Се прифатив храбро. Многу е хумано себеси да си признаете „јас сум само една од тие жени“. Главната битка е во самиот пациент. Пациентот треба да сфати дека таа болка е лична и треба лично да ја совлада. Имав среќа заради раното откривање на карциномот, проблемот се реши оперативно и немаше потреба од хемотерапија, од зрачна терапија, истакна Шурдовска.

Нагласи дека била на петгодишна терапија која довела до таков успех таа со нејзината позитивна енергија и заедно со нејзините доктори да се избори со болеста.

- Го продолжив нормалниот живот, кој за момент застана. Проклето е тешко како да му објасните на детето, а треба да биде информирано. Јас сум мајка на четири деца и беше тешко да им се објасни затоа што тие знаеја дека болниот од рак треба да умре. Проклето е тешко е да му го објасниш тоа на сопругот. Сето тоа е надминливо ако сопствената желба, сила и спремност да се борите постојат кај вас, а тогаш постојат начини. Тоа и го кажувам на секоја жена на СОС линијата во „Борка“ или на средби, додаде Шурдовска. /МИА

Седумгодишно дете почина во САД од коронавирус , а немал никакви болести

Седумгодишно момче , болно од ковид - 19 години е најмладиот пациент , која починал од оваа болест во американската држава Џорџија од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Малиот Афроамериканец немал други здравствени проблеми според податоците објавени од таа држава.

Случајот е од округот Четам, кој го вклучува градот Савана, соопшти Министерството за јавно здравје на државата Џорџија.

Веста за неговата смрт дојде во време кога владата расправа низ целата земја за почетокот на учебната година и за ризикот од инфекција или ширење на вирусот со кои се соочуваат децата. Во извештајот не е наведено каде или кога детето се заразило.

Претходно, најмладиот случај на жртва на коронавирус во државата Џорџија беше 17-годишен Афроамериканец во округот Фултон кој имал и други здравствени проблеми покрај Ковид-19. Според податоците на таа држава, повеќе од 30 лица кои се во дваесеттите години починале од корона вирусот.

Во Џорџија, според последните податоци, од вирусот починале над 4.000 луѓе, а потврдени се и повеќе од 200 000 случаи на инфекции.

Британија верува дека ќе склучи трговски договор со ЕУ

Британскиот министер задолжен за преговорите за Брегзит, Мајкл Гов денеска изјави дека е уверен дека британската влада ќе склучи договор за слободна трговија со ЕУ.

Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари, но клучните елементи на членството остануваат на сила, вклучително и членството во царинската унија и единствениот пазар, за време на преодниот период кој важи до крајот на годината, до кое време треба да се договори нов договор за слободна трговија.

„Убеден сум дека ќе биде постигнат договор, мислам дека има добредојдено менување на тонот во последните неколку недели“, им рече Гоув на новинарите во Портадаун, Северна Ирска.

„Знаците за договор се добри. Сега, се разбира, треба да се прават некои потешки разговори“, рече тој.

Изјавата на Гоув е значително попозитивна од претходните месеци. На пример, во мај, тој побара од Унијата да ја укине блокадата на преговорите.

Прекинот на преговорите ќе ја потресе глобалната трговија во време кога светот се бори со економски колапс заради корона кризата.

Вашингтон воведува санкции против премиерката на Хонг Конг

Вашингтон објави дека воведува санкции за 11 функционери во Хонг Конг, вклучувајќи ја и шефицата на извршната власт, Кери Лам, обвинувајќи ги дека сакаат да ја ограничат автономијата и „слободата на говорот и собирањето“ на неговите жители.

„Соединетите држави ги поддржуваат луѓето во Хонг Конг и ние ќе ги користиме сите средства и овластувања за да ги санкционираме оние што ја ограничуваат неговата автономија“, се вели во изјавата на секретарот за финансии на САД, Стивен Мнучин.

Официјални претставници на Хонг Конг кон кои се воведуваат санкции го вклучуваат шефот на полицијата, секретарот за безбедност и секретарот за правда.

Веста за воведувањето санкции со заплена на средства во американските банки доаѓа во услови на зголемени тензии меѓу САД и Кина кои сакаат да воспостават построга контрола врз поранешната британска колонија, која треба да има широка автономија од страна на „една земја, два система“до 2047 година.

Актот за национална безбедност, наметнат од Хонг Конг кон крајот на јуни „не само што ја поткопува автономијата на Хонг Конг, туку ги крши и правата на нејзините жители дозволувајќи им на безбедносните служби на копнена Кина да работат целосно неказнети на територијата“, предупредува Министерството за финансии на САД.

Законот, воведен по повеќемесечните протести во 2019 година, кои не се паметат од 1997 година, кога Хонг Конг беше вратен во Кина, про-демократските активисти го нарекуваат правен инструмент за да се задушат сите критики.

притисни ентер