Последни вести

Најважни вести

Потврдени 38 нови случаи со ковид-19, три лица се починати, 16 пациенти оздравеле

Рапиден пораст на новодијагностицирани случаи на корона во земјава. Втор ден откако падна забрана...

Се интензивираат разговорите за датум за избори , но без напредок

Вицепремиерот Османи вели разликите на партиите не се драстични и верува дека договор е можен. См...

Суд во Стразбур: Победа на Македонците од Бугарија против официјална Софија

Жалителите беа претставени пред Судот од Тони  Менкиноски, адвокат кој работи во Скопје, Сев...

 „Македонска пошта“ во долгови „до гуша“, директорите си се наградувале со премии

„Македонска пошта“ во долгови „до гуша“, директорите си се наградувале со премии

Само во 2018-та загубата на Пошти изнесувала 166 милиони денари, или околу2,5 милиони евра. Сепак, ова не било пречка на директорите, кои истовремено го сочинуваат Управниот и Надзорниот одбор, да им платено менаџерско осигурувањ...

Рестораните и кафулињата почнаа со работа под строго утврдени протоколи

Рестораните и кафулињата почнаа со работа под строго утврдени протоколи

Сепак кај најголем дел од угостителите има бројни реакции во однос на протоколот дека на една маса може да седнат само 4 члена од исто семeјство, што го сметаат за дискриминаторски пристап.. Згора на се токму келнерите ќе бида...

АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Агенцијата за национална безбедност се уште има можност да прислушува со што значи дека се крши законот, обвини министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Според него оптичкиот кабел кој од Оперативно технилката агенција треба да...

,,Многу опасно и непрофесионално “ : Едночасовна блиска средба на руски и американски воен авион над Медитеранот (ВИДЕО)

,,Многу опасно и непрофесионално “ : Едночасовна блиска средба на руски и американски воен авион над Медитеранот (ВИДЕО)

Според морнарицата на САД, нивниот авион летал над источниот Медитеран на 26 мај и бил пресретнат од руски авион Сухој 35, а самото пресретнување траело повеќе од 65 минути, пишува The Aviationist. „Следењето беше непроф...

Нова снимка од убиството што ги шокира САД, насилни протести во Минеаполис (ВИДЕО)

Нова снимка од убиството што ги шокира САД, насилни протести во Минеаполис (ВИДЕО)

На видеото се гледа дека Флојд не се спротивставил на полицијата, што е спротивно на изјавата на полицискиот портпарол, кој изјави дека Флојд се спротивставил на апсењето. Службеникот Дерек Шовин го задржал коленото на вратот ...

Нисан ја затвора фабриката во Барселона , 3000 отпуштени работници на протест (ВИДЕО)

Нисан ја затвора фабриката во Барселона , 3000 отпуштени работници на протест (ВИДЕО)

Затворањето на фабриката во Барселона ќе го чини јапонскиот производител до милијарда евра, објави владата, тврдејќи дека инвестирањето во фабриката на „Нисан“ ќе биде поевтина алтернатива. Владата го повика јапонс...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми