Двајца пилоти на турскиот патнички авион во текот на летот во четвртокот во 11.30 часот имале „блиска средба“ со НЛО - извести турскиот весник Хуриет.

- Неидентификуван летечки објект со зелени светла прелета меѓу 600 и 900 метри над нас. Потоа одеднаш исчезна. Претпоставуваме дека тоа беше НЛО - јавиле пилотите на контролата на летање.

Во тој момент авионот се приближувал до аеродромот Ататурк во Истанбул и полека се спуштал, па кога неидентификуваниот објект прелетал над него, авионот бил на височина од 5 000 метри. Слетал без проблеми половина час подоцна.

Општата управа на државните аеродроми во Турција соопшти дека службениците ги провериле сите радарски записи од тие моменти, но освен патничкиот авион на тој дел од небото не е забележан никаков друг летечки објект.


/извор: Б92

Датум на објава: вторник, 24 мај 2016 во 19:30
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 12:10

коментари

остави коментар