Оттаму додаваат и дека ги очекуваат дополнителните наоди кои ги побараа откако минатата среда во стан во скопски  Капиштец беше откриено телото на 40-годишниот Коста Крпач со прострелна рана во градите.

-Извештајот од извршената обдукција не е пристигнат во Основното јавно обвинителство. Имено, по извршената обдукција, надлежен обвинител изврши координација и консултација со Институтот за судска медицина и со крим техника, по што издаде поголем број Наредби за вршење на дополнителни анализи и вештачења, велат од ОЈО.

Во станот на Крпач, како што потврдуваат и од Основниот суд Скопје 1, пред смртта бил извршен и претрес по барање на СЈО, од каде посочија дека Крпач бил нивен сведок со кого добро соработувале и дека тој доброволно се јавил како сведок. Како што вчера објавија дел од медиумите, се очекува деновиве надлежен јавен обвинител да ги повика одговорните од специјалното обвинителство кои работеле на случајот со Коста Крпач да ги образложат активностите во текот на постапката. Инаку, 40-годишниот Коста Крпач не е првиот за кого се говорело дека е жртва на тортура од страна на СЈО. Според потврдените информации досега се поднесени над 20-тина кривични пријави за малтретирање против обвинители од тимот на Катица Јанева. Во нив се тврдеше дека обвинителите преку закани се обидувале да изнудат лажни изјави од повиканите. Во однос на овие предмети кои се водат против обвинители и истражители од СЈО, од скопско обвинителство за Канал 5 велат дека сите постапки се запрени со одлуката за аболицијата на претседателот Иванов.
Од СЈО, пак се уште нема одговор – зошто наредиле претрес во домот на Коста Крпач, зошто тоа морало да се случува пред очите на неговото дете, сопругата, соседите,  што нашле за време на претресот, и зошто доколку СЈО немал намера да го гони Коста Крпач би им пречело прекинувањето на постапката од страна на Претседателот Ѓорге Иванов? Останува не одговорено и прашањето поставено во дел од медиумите -  зошто СЈО не побара од судот да биде издадена наредба за претрес кај Зоран Заев, кој не беше сведок, туку осомничен во случајот „Пуч“, а доцнеше со предавањето на прислушуваните материјали и дали СЈО ќе побара наредба за претрес кај Заев кој не ги предаде сите 500.000 прислушувани материјали, кои тврдеше дека ги поседува до обвинителството?

Одговор на овие прашања Канал 5 побара од СЈО, но до емитувањето на овој прилог не добивме повратен одговор.


Датум на објава: вторник, 03 мај 2016 во 14:39
Ивана Стојановска
Обновено во: 15:21

коментари

остави коментар