Патниците се враќале од летувалиштето во Шарм ел Шеик  кон дома во Санкт петерсбург кога авионот Ербас А 321 , 23 минути по полетувањето се урнал во Синај.

The aircraft took off from Sharm el-Sheik on the Red Sea and was on a flight to St Petersburg in Northern Russia when it crashed 


Во авионот имало 217 патници руски туристи, од кои 17 биле деца  и 7 членови на екипажот. Спасувачките екипи веќе пронашле делови од авионот кој се поделил на два дела, како и тела на 100 патници.Официјално лице за руската агенција Тасс изјавило дека е на местото на трагедијата каде се гледаат многу мртви тела. Многумина биле заглавени во своите седишта.

Авионот се поделил на два дела – едниот помал кој се запалил и вториот кој удрил во карпа. И покрај првичната изјава на египетскиот министер за транспорт дека спасувачките екипи слушнале и повици за помош од евентуално прежиевани патници, потврдено е дека нема преживеани  во авионската несреќа. Роднините на настраданите патници во шок пристигнуваа на аердоромот во Санкт Петересбург, надевајќи се на чудо.

,,Не знам ништо, на аеродромот разбрав з анесреќата. Никој ништо не кажува, не можам да зборувам. Во авионот е ќерка ми која има 20 години„

„Никој ништо не кажува сите молчат. Ако е точно тоа што го зборуваат...син ми отиде на одмор со ќерката и сопругата“...

На местото каде што авионот се урна се одвиваат  жестоки борби мегу ИСИЛ и египетските воени сили но според првичните изјави од египетските власти авионот не бил мета на напад туку најверојатно причина за падот е технички проблем.

Пилотот на авионот јавил дека имаат технички проблеми и побарал итно да слетаат на најблискиот аеродром, по што бил изгубен секаков контакт .

Руските истражни органи отворија истрага за како што рекоа повреда на правилата на летање, а египетскиот врховен обвинител нареди истрага за падот на авионот.

Египетскиот премиер изјави дека истрагата ќе се одвива во координација со руските тимови. Во Русија за утре е прогалсен ден на жалост.


Датум на објава: сабота, 31 октомври 2015 во 14:27
Соња Поповска Петрушевска
Обновено во: 16:47

коментари

остави коментар