Инцидентот се случил викендов во културиниот центар Статакион за време на проекцијата на филмот „Грчко-американски радикали: Нераскажана приказна" по што требало да следува дискусија.

Документарецот е приказна за искуство на грчки имигрант во Америка, улогата на имигрантите во радикалното работничко движење во САД и патувањето на грчко-американската левица од почетокот на 20 век па се до антикомунистичкиот „лов на вештерки“.

При излегувањето од кино салата, неофашистите извикувале: „Комуњари ќе умрете!“

Ова е петти пат во една година членови на грчката неонацистичка партија гласно да го покажат своето присуство во Њујорк.

Датум на објава: понеделник, 27 мај 2013 во 11:03
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 17:32

коментари

остави коментар