Преставниците на сунитското племе Шаитат претставуваат скоро половина од цивилните жртви. ИСламската држава убила 930 припадници на тоа племе во Деир Езор, на истокот од СИрија.

Меѓу жртвите се и цивилите неодамна убиени во Кобане градот на границата со Турција, каде исламистите биле кратко откако ги протераа курдските сили.

Исламската држава оваа недела погубила 223 лица, наведува опсерваторијата и додава дека се убиени 143 џихадисти обвинети за шпионажа и дезертирање.


Датум на објава: недела, 28 јуни 2015 во 21:20
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар