- На состанокот на Европскиот совет во март донесовме одлука дека санкциите се врзани со исполнувањето на договорот од Минск - изјави Меркел на прес конференцијата со полската премиерка Ева Копач во Варшава.

Таа додаде дека е јасно дека исполнувањето на договореното ќе потрае и дека Унијата со тоа прашање ќе се занимава во јуни.

Полската премиерка се согласила дека санкциите против Русија треба да останат на сила - јавува Ројтерс.


Датум на објава: понеделник, 27 април 2015 во 16:26
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар