Од нив, четири се со последица материјална штета и една е со последица тешки телесни повреди во која со тешки телесни повреди се здобил еден пешак.

Во текот на изминатиот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се 17 возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, од нив девет возачи се движеле со брзина поголема од 90 километри на час во населено место. Двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и истите се исклучени од сообраќај, пет возачи поминале на црвено светло на семафорот, како и 20 возачи кои со возилото непрописно се паркирале пред крстосница, не го користеле сигурносниот појас или, пак, го користеле мобилниот телефон за време на управувањето на возилото.

Со помош на специјалното возило „пајак“ во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција отстранети се 55 возила кои го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

Денеска Отсекот за превенција при Единицата за безбедност во патниот сообраќај при СВР Скопје ќе одржи едукативни работилници во основните училишта „Живко Брајковски“ и „Иднина“ кои се наоѓаат на територијата на општина Бутел и општина Чаир.

За денеска нема најавено вонредни настани со што се очекува сообраќајот да се одвива тековно и според постоечката сообраќајна регулатива.

Датум на објава: вторник, 10 февруари 2015 во 08:48
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 09:07

коментари

остави коментар