Во Скопје, во Соборниот храм златоустова литургија богослужеше  архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан кој до сите верници упати Божикно послание во кое им пожелува мир и благослов од Бога.

Граѓаните со палење свеќи и со молитва си го честитаа овој голем празник.

Божиќ- раќањето хрситово е најголемиот празник за христијаните. Колку е голем овој празник за човештвото се гледа и по тоа што е земен  основен датум од кога почнува пресметувањето на времето, пред и по рашањето на спасителот Исус.

Датум на објава: среда, 07 јануари 2015 во 13:51
Игор Манасиевски
Обновено во: 19:13

коментари

остави коментар