- Никој не може да и’ наредува на Србија да ги разурне своите односи со Руската Федерација. Србија е слободна и независна држава, таа е на европскиот пат, но не воведе и нема да воведе санкции против Русија, истакна српскиот премиер.

Вучиќ нагласи дека србите имаат историски, културни и религиозни врски со Русите.

Српскиот премиер истакна дека очекува со рускиот претседател да разговара за конкретни прашања за соработка во економската сфера.

Вучиќ потсети дека ослободувањето на Белград се случило благодарение на големата поддршка на Црвената армија.

– Овој настан е една од нашите најважни историски победи, додаде тој.

Рускиот претседател треба да слета околу 10 часот по што ќе присуствува на воената парада на која по повод ослободувањето на Белград ќе продефилираат 4000 војници а ке учествува и познатата руска група ловци за акробатско пилотирање “Стрижи”.

Српските медиуми доцна синока објавија дека Вучиќ разговарал со американскиот потпретседател Бајден кој рекол дека целосно ја подржува евроатлантската интеграција на Србија.


Датум на објава: четврток, 16 октомври 2014 во 10:27
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар