Крвопролевањето во Украина не запира. Во Одеса е прогласена тридневна жалост за 46 – те жртви кои загинаа во нередите и пожарот во зградата на Домот на синдикатот. А денеска судирите меѓу украинската војска и проруските сепаратисти продолжија во близина на градот Краматорск, каде загинаа 10 луѓе. Пантелеј Кондратјук е член на здружението на Украинци во Македонија. Тој за Канал 5 вели дека ситуацијата е алармантна и оти во секој момент може да прерасне во граѓанска војна.

Кондратјук вели дека целата држава е во воена психоза, дека постои медиумска пропаганда која наместо да ги смирува, ги разгорува тензиите. Најмногу врие во целиот источен дел на Украина, каде долж границата од руска страна се распоредени илјадници војници.

Украинците од Македонија во обид да им помогнат на своите сограѓани се обидуваат да најдат начин да ги запрат насилствата и убиствата. Еден од моделите за решавање на кризата го гледаат во Охридскиот рамковен договор, за кој го информирале и украинското Министерство за надворешни работи.

Немирите во Украина почнаа во ноември. Бројот на загинати постојано се зголемува, а примирјето не е ни на повидок.

коментари

остави коментар
  1. Тоа не се сепаратисти туку државјани на Украина