- Владимир Путин добро разбира дека објавувајќи ни војна нам, им ја објави и на гарантите на нашата безбедност, САД и Велика Британија.

- Не верувам дека Русија ќе ја премине таа црвена линија. Ако го стори тоа, ќе изгуби - рече Тимошенко.

Русија, САД и Велика Британија се гаранти на територијалниот интегритет на Украина откако оваа поранешна советска република во 1994 се откажа од нуклеарното вооружување.

Поранешната украинска премиерка оцени дека „руската агресија“ се должи на новата украинска револуција во која падна режимот на Јанукович.

- Русија не сака тоа да го прифати и затоа сака да ја заземе Украина со воена интервенција - вели Тимошенко.

Датум на објава: понеделник, 03 март 2014 во 12:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар
  1. NN
    Koj e garant na Srbija,Irak ili Avganistan.... pa zasto ne se dozvoli legani izbori i promena na vlasta.Ama se brzase da ne se dozvoli priblizuvanje na Ukraina kon Rusija.Dokolku Ukraincite ne se svestat ke dobijat krvava graganska vojna koja ekonomski ke ja vrati Ukraina 20-30 godini nanazad. Kolku i da se pravat budali Zapadot tokmu toa go cekaat za da poskapo si gi plasiraat sopstvenite pari i investicii.Site zaboravija deka Rusija go ima Edward Snowden koj im gi predal site planovi na Rusite za Ukraina i drugi mesta.Zatoa Amerite ke mrmkaat ama nisto nema da napravat osven so prazna retorika.Najvazno ova za nas Makedoncite e pozitivno zasto na slednite izbori ke pobedat Republikancite
  2. Ako vie taka mislete ste samata protiv sebe Gospogo Timosenko::Amerika nema i nesmee da se mesa nasekade vo Svetot..Neka pomine Vreme pa ke se Uverite