Лидерот на Демократската партија на Србија ги повика Србите од Косово да ги бојкотираат локалните избори на 3 ноември.

-Ние денеска ги повикуваме нашите сонародници во Косово одлучно и обединети да докажат дека се граѓани на Србија и оти за нив не постојат одделни избори, изјави Коштуница.

Според него, „актуелната власт се обидува да го измами српскиот народ на Косово како за да ја добијат асоцијацијата на општини со мнозинско српско население, но заборава да каже каде се наоѓа таа асоцијација и како таа ќе се формира, дали врз основа на српските закони или врз  сепаратистички закони“.

Датум на објава: сабота, 26 октомври 2013 во 19:27
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар