Средношколците од Флорида одбележаа еден месец од масакрот во училиштето каде 18 годишниот Николас Круз уби 17 лица , вработени и ученици .

Тие ги прекинаа часовите на 17 минути во чест на 17 – те загинати во Марџори Стоунмен Даглас училиштето . Учениците од ова училиште се собраа на фудбалското игралиште каде се гушнаа во знак на единство против насилството и вооружувањето .

Организаторите го обвинија Конгресот поради недонесувањето на законот за ограничување на купувањето и поседувањето оружје.

На учениците од Флорида им с еприклучија илјадници ученици и од другите градови на САД . 

Белата Куќа неделавас излезе со предлог план , во кој сепак не е вклучен предлогот на претседателот Трамп за забрана за купување оружје на лица помлади од 21 година , наместо досегашните 18.Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 18:05
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар