Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со пратеникот Никола Груевски ., Свесен сум з асите предизвици со кои треба да се соочам кога дојдов на оваа функција .

Нема да дозволам да се врати сликата од 27 април 2017 , порача Џафери .

Немам замерка кон граѓаните кои протестираат пред Собранието , рече Џафери , но додаде дека нема да дозволи нереди во собраниската сала од пратениците . 

По одниос на процедурите и Уставноста на законите што се носат во Собранието надлежен и Ускавниот суд , одговори Џафери на новинарско прашање во врска со мпроцедурата при носењето на Законот за јазиците. 

За усогласеност на законот свое мислење даде Законодавно правната комисија , која се произнесе дека законот е усогласен со Уставот , додаде Џафери . 

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 17:22
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 17:23

коментари

остави коментар