Еден маж се обидел да се пробие низ гужвата до Меркел, додека излегувала од зградата на германскиот парламент на пат кон претседателот на државата, Франк-Валтер Штајмајер.

Во моментот кога германската канцеларка Ангела Меркел се обидувала да излезе од Бундестагот, каде денеска и беше продолжен мандатот како канцелар на Германија, еден човек се обидел да се пробие низ толпата народ и да и се доближи на Меркел.

Безбедносните сили околу Меркел успеале да го совладаат човекот, кој според пишувањата на германските медиуми, извикувал на странски јазик обидувајќи се да стигне до канцеларката.

Полицијата го спречила во тоа и го соборила на земја, додека Меркел влегувала во автомобилот.

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 13:39
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар