Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев во моментов е на координација со пратениците од неговата партија и коалицијата, додека координацијата на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ е веќе завршена, а на неа, според информации на пратеничката група, присуствувал и лидерот Христијан Мицкоски.
Половина час пред почетокот на седницата во собраниската зграда дојде и лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој кусо изјави дека очекува законот да биде донесен.
Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по координацијата не откриваат како ќе настапат на денешната седница на која на дневен ред се нивните над 35.000 амандмани. Само велат дека законот не треба да биде донесен без да има амандманска расправа.
Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите за законот за употреба на јазиците во трето читање е закажана за 13 часот. 

Датум на објава: среда, 14 март 2018 во 12:50
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар