Тилерсон  најави дека официјално заминува од Стејт Департментот на 31 март и дека се враќа на приватниот живот .  Тој најави дека до крајот на денот ќе ја пренесе должноста на заменикот државен секретар , Џон Саливан .
Досегашниот државен секретар објасни како дошло до неговиот отказ од претседателот Трамп . Тој добил телефонски повик во службениот авион денеска попладне , и тоа околу три часа откако Трамп му дал отказ преку твитер.
Агенциите пренесуваат дека шефот на Белата куќа , Џон Кели во петокот му се јавил на Тилерсон и му рекол да ги следи твитовите на претседателот , бидејќи ќе има и нешто за него.
Државниот секретар тогаш бил во офиуцијална посета на Африканските земји , кога агенциите јавија дека му се слошило во саботата .

65 – годишниот Тилерсон , се вратил во Вашингтон токму навреме да дознае дека само неколку часа претходно добил отказ .

Тилерсон , пред да ја добие функцијата државен секретар , беше пр човек на комапнијата Ексон Мобајл . 

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 22:22
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар