Околу 14 часот цел рид се придвижи и за неколку минути до темел урна шест куќи , а уште толку се тешко оштетени . За среќа , никој не е повреден . Несреќата се случи за време на посетата на премиерот Андреј Пленковиќ во Костајница , кој беше заедно со министрите за одбрана и за труд .

Тие беа во поста на гратчето кое претходниот ден беше погодено од голема поплава на реката Уна и одрон на камења од ридот Дјед , од што биле оштетени две куќи.
Бројните новинарски екипи , кои биле дојдени да ја проследат посетата на Пленковиќ самите се увериле во страотната состојба . Облаци прав , грмежи и крцкање на куќи што се уриваат , пукање на асфалтот и поместување на земјиштето . Сето тоа можеле да го видат на десетина метри оддалеченост.


Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 21:29
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 10:35

коментари

остави коментар