19- годишниот Николас Круз призна дека го извршил нападот и е обвинет за 17 поединечни случаи на убиство со предумисла.
Нападот во училиштето во Флорида е најтрагичниот настан во убиствата во училишта од 2012 година. По овој напад во САД е обновена дебатата за засилени мерки против купување и поседување оружје.

Круз во полицијата призна дека пукал без особена цел низ училиштето , а откако завршил со масакрот , ја оставил автоматската пушка и избегал .

ФБИ потврди  дека лани добиле дојава за Круз и неговата желба да се одмазди во училиштето од каде бил избркан .

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 19:42
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар