Хамдала преживеа бомбашки напад , во кој седум лица се полесно повредени. Со атентатот се задава нов удар на примирјето меѓу Пелестинските организации .
Обидот за атентат се случил кога колоната автомобили влегла во енклава под контрола на Хамас , по што покрај патот веднаш до граничната линија експлодирала бомба и кон колоната било пукано од автоматско оружје  .

Бомбата била закопана два метри под земја , нападот беше добро организиран и планиран , изјави Хамдала по враќањето на Западниот брег .

Палестинскиот претседател Махмуд Абаз нападот го нарече кукавички чин и смета дека за него е одговорен Хамас. 

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 19:29
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар