Во авионот имало 71 патник и членови на екипажот , а до сега е потврдена смртта на 49 лица.  Причината за падот на авионот се уште не е утврдена , додека трае анализата на црната кутија. Авионот бил стар 17 години . Еден од патниците се сеќава дека по падот , имало пожар во авионот и не може да се сети како успеал да излезе .
,, Седев на седиштето до излезот за евакуација и најверојатно сум паднал од таму , кога спасувачите ја отворија вратата “ , раскажува патникот Кешав Пандев.
29- годишната наставничка од Бангладеш раскажува дека се пробивала низ пожар , кога ја здогледале спасувачите и ја извлекле надвор . 
,, Авионот се нишаше , одеше лево – десно . Мислев дека се само турбуленции “ , изјави Санам Шакја , кој успеал да излезе низ прозорецот.

Во межувреме е пронајдена црната кутија и почна идентификувањето на жртвите .

Авионот вчера се урна при слетувањето на аеродромот во Катманду, удрил во оградата и се запалил . 

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 16:08
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар