Вадала е уапсен на основа на европскиот налог за апсење кој го издала Италија, односно судот во Венеција, во рамките на меѓународната рација против нарко мафијата во текот на која во Европа се уапсени 17 лица, соопшти денеска словачката генерално обвинителство.

Антонино Вадала е еден од Италијанците за коj се верува дека на истокот на Словачка преку евродотација и бизниси во земјоделството и соларни електрани, перат пари за калабриската мафија Ндрангета.

Токму за тоа во последниот недовршен текст пишувал убиениот словачки истражувачки новинар Јан Куцијак, како и за соработниците на Вадала во канцеларијата на словачкиот премиер Роберт Фицо, пред се за неговата секретарка, некогашна манекенка и љубовница на Вадала, Марија Трошкова.

„Со европскиот налог за апсење, италијанскиот суд бара екстрадиција на Антонино Вадала за кривично гонење во Италија за кривично дело поврзано со наркотици извршено во организирана група со меѓународно делување“ – извести денеска портпаролот на генералното обвинителство на Словачка, Андреа Предјанјов.

Вадала, со уште седуммина Италијанци од агробизнисот на истокот на Словачка, беше уапсен од словачката полиција после убиството на Куцијак и неговата свршеничка Мартина Кушнирова, кон крајот на февруари, но потоа ги пушти на слобода.


Вадала се закани дека ќе поднесе кривична пријава против медиумите и политичарите кои го означуваат како мафијаш. Било какви незаконски активности негираа и бизнис партнерите на Вадала од непрегледната мрежа на словачки претпријатија околу Вадала во сопственост на семејство на Албанци од Македонија во Словачка.

На Владата на Фицо и се заканува пад поради убиството на новинарот, кој во недовршениот постхумно објавен текст за порталот „Aktuality.sk” пишувал за корупцијата и поврзаноста на калабриската мафија со истокот на Словачка и со некои од функционерите на владејачката партија СМЕР.

Предвремени избори бара најмалиот партнер во владата на Фицо, партијата на словачките Унгарци, Мост Хлд, опозицијата, а и претседателот на Словачка Андреј Киска, кој вонредните избори ги гледа како единствен начин Словаците да ја вратат изгубената доверба во својата држава.

Поради убиството на новинарот на улиците на Братислава и уште во 47 градови ширум земјата и 17 во светот веќе два петоци излегуваат десетина илјади Словаци на најмасовните демонстрации од рушењето на комунистите во 1989 годна и бараат оставка на владата на Фицо и пристојна Словачка без корумпирани политичари.

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 14:52
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар