Договор нема, амандманите останаа,  Џафери  за утре најавува втора среќа за законот. На денешната координација ги информирал координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е законот за јазиците.

Неофицијално Џафери планира да ги отфрли 35.000 амандамни поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. 

- Собраниски извори за Канал 5 велат дека менаџирањето на утрешната седница ќе биде во рацете на собранискиот спикер.
Од кабинетот на претседателот на парламентот  убедуваат дека законот ќе биде донесен според Уставот и Деловникот,  без да информираат што со 35.000 амандмани. 

Од ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 велат дека амандманите не ги повлекува, и се надеваат оти законот  нема да се носи насилно.

-Се надеваме дека ќе надвладее разумот и дека нема да тргнат насилно со кршење на Уставот и деловничкото право за предлагање и дискусија по амандманите. Доколку се случи преседан и биде скратено правото на пратениците да предлагаат и дискутираат по амандмани може да создаде исклучително лоша и недемократска пракса во иднина. Ваквата одлука на СДСМ,  повлекува одговорност од сите учесници во нејзината реализација. 

ВМРО-ДПМНЕ  останува на ставот дека предложениот закон за двојазичност е неуставен, неприменлив и на долг рок претставува ризик по кохезивноста во Македонија.


Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 14:07
Весна Велкова Тодоровска
Обновено во: 15:23

коментари

остави коментар