Богатата историја и прекрасниот пејзаж многу допринесуваат за разновидноста на оваа култура. Сицилијанците, традиционално, по цел ден ужинаат на улица.

Утрото го започнуваат со традиционален сендвич, кој потекнува од Палермо, познат под името “pane e panelle”. Тој се состои од земичка, и “шницла од леблебија“, со зачини.
Во Катанија можете да пробате аранчини, пржени кнедли од ориз пополнети со месо, сирење, домат и грашок. А за главното јадење, треба задолжително да побарате свежа туна или сабјарка на менијата во рестораните.

А посетата на крајбрежните места, како Чефалу и Таормина, оставете го за десертите.

Познатите сицилијански каноли се фишеци од тесто пополнети со рикола и сирење, познати по тоа што се јадат исклучиво со прсти.

Доколку сакате помали слатки работи, во Модики ќе најдете локална горчлива, зачинета, пикантна чоколада.

Исто така, доколку планирате да ја посетите Сицилија, не заборавајте да понесете и добар апетит.

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 13:37
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар