Тоа го изјави британската премиерка Тереза Меј.

Меј во понеделникот пред британскиот парламент изјави дека за труењето на Скрипал и неговата ќерка со нервен агенс, “многу веројатно“ е одговорна Москва.

Доколку се покаже дека Москва стои зад нападот на Скрипал, Британија тоа ќе го смета како “незаконска употреба на сила“ на Русија на територијата на Британија, изјави таа и нагласи дека Британија е подготвена да преземе посилни мерки против Русија.

Како што изјави британската премиерка, Скрипал е отруен со воен нервен агенс кој се произведува во Русија.

Рускиот амбасадор во Британија е повикан на разговор.

Скрипал(66) и неговата ќерка Јулија (33) се најдени во бесвесна состојба пред 10 дена на клупа во англискиот град Солсбери и оттогаш се наоѓаат во болница, а во критична состојба е и полицаецот кој се нашол на лице место кога тие биле пронајдени.

Датум на објава: вторник, 13 март 2018 во 11:23
www.kanal5.com.mk

коментари

остави коментар