Цариградскиот и вселенски патријарх Вартоломеј, на 19 март, ќе присуствува на интронизирањето на Папата Франциск бо базиликата на Светиот Патар во Ватикан.

Тоа, како што пренесува Верската информативна агенција(ВИА), се случува по речиси цели 1.000 години, откако Христијанската црква се подели во 1054 година.

Вартоломеј ќе го придружува митрополитот пергамски Јован Зизиулас, еден од најголемите православни теолози, кој воедно и претседава во теолошкиот дијалог меѓу двете цркви.    

Датум на објава: сабота, 16 март 2013 во 13:24
www.kanal5.com.mk
Обновено во: 18:02

коментари

остави коментар
  1. Ubav gest